run

results

ABB Trutnovský půlmaraton

2016-06-11 Trutnov [CZE] 

archiv

results

1/2 Maraton total: 68 , men : 55, women: 13, M1: 18, M2: 31, M3: 6, Z1: 3, Z2: 9, Z3: 1, ABB: 7 [html] [pdf] [csv]
10km total: 81 , men : 58, women: 23, Muži: 58, Ženy: 23, ABB: 10 [html] [pdf] [csv]
5km total: 70 , men : 38, women: 32, Muži: 38, Ženy: 32, ABB: 11 [html] [pdf] [csv]

result list 1/2 Maraton

start ~ 12:03:22

rank rank/cat. # name year state team finish delay 10kmlap#2lap#3lap#4
1 1 / M1 [ 59 ] jan kohut 1985 CZE Elite Sport Team 01:15:52.7 18:09.0 (1) 36:59.8 (1) 56:55.8 (1) splits
2 2 / M1 [ 67 ] Radoslav Groh 1989 CZE Hudy - La Sportiva 01:16:46.1 00:53.4 18:23.8 (2) 38:06.2 (3) 57:45.5 (2) splits
3 3 / M1 [ 5 ] Jan Čech 1993 CZE ČKS SKI Jilemnice 01:17:03.4 01:10.7 19:00.2 (3) 38:03.7 (2) 57:46.8 (3) splits
4 4 / M1 [ 75 ] Jan Hruška 1989 CZE Kasper - Swix Trutnov 01:21:13.4 05:20.7 19:17.0 (4) 39:21.4 (4) 01:00:01.2 (4) splits
5 1 / M3 [ 61 ] Miroslav Holub 1966 CZE Kuklík Police nad Metují 01:25:23.2 09:30.5 19:54.1 (5) 41:11.7 (5) 01:02:52.7 (5) splits
6 1 / M2 [ 30 ] Jiří Polej 1971 CZE Hronov 01:26:32.4 10:39.7 21:15.3 (8) 42:28.7 (7) 01:04:05.6 (6) splits
7 2 / M2 [ 34 ] David Salaba 1971 CZE ČKS SKI Jilemnice 01:26:37.5 10:44.8 20:29.5 (6) 42:05.5 (6) 01:04:08.6 (7) splits
8 3 / M2 [ 71 ] Tomáš Hak 1978 CZE Vítězná 01:29:06.8 13:14.1 21:31.8 (9) 43:59.2 (9) 01:06:33.9 (9) splits
9 2 / M3 [ 32 ] Aleš Prokůpek 1966 CZE ČKS SKI Jilemnice 01:30:09.4 14:16.7 21:12.8 (7) 43:30.4 (8) 01:06:29.8 (8) splits
10 4 / M2 [ 43 ] Pavel Vít 1971 CZE VELLA Cycling 01:32:50.1 16:57.4 21:58.5 (10) 45:16.0 (10) 01:09:07.1 (11) splits
11 1 / Z2ABB [ 3 ] Jana Baštářová 1979 CZE Bedrč, Benešov u Prahy 01:33:24.8 17:32.1 22:27.8 (14) 45:53.4 (13) 01:09:25.7 (13) splits
12 3 / M3ABB [ 8 ] Radek Čipera 1964 CZE Radvanice 01:33:25.1 17:32.4 22:20.6 (13) 45:19.2 (11) 01:08:58.7 (10) splits
13 5 / M2 [ 39 ] Petr Svoboda 1968 CZE ČKS SKI Jilemnice 01:34:32.7 18:40.0 22:55.0 (17) 46:25.6 (15) 01:10:14.0 (14) splits
14 6 / M2 [ 20 ] Karel Kostka 1973 CZE Trutnov 01:35:15.8 19:23.1 22:34.8 (15) 45:53.1 (12) 01:09:23.8 (12) splits
15 7 / M2 [ 72 ] Michal Horák 1975 CZE Studnice 01:35:26.2 19:33.5 23:27.6 (24) 47:03.1 (18) 01:11:21.2 (16) splits
16 5 / M1 [ 12 ] Jan Haas 1984 CZE VH Fitness Trutnov 01:36:05.2 20:12.5 22:45.5 (16) 46:54.1 (16) 01:11:23.4 (18) splits
17 8 / M2 [ 18 ] Tomáš Kašpar 1978 CZE Kasparci 01:36:25.8 20:33.1 23:06.6 (19) 47:10.5 (19) 01:11:22.3 (17) splits
18 6 / M1 [ 73 ] Tomáš Myšák 1985 CZE Hradec Králové 01:36:39.7 20:47.0 24:37.7 (36) 49:26.0 (33) 01:14:06.3 (28) splits
19 9 / M2 [ 44 ] Michal Vojtěch 1977 CZE Trutnov 01:36:49.9 20:57.2 23:36.7 (26) 47:32.2 (22) 01:12:11.5 (19) splits
20 10 / M2 [ 70 ] Ladislav Dlab 1970 CZE Roztoky 01:37:11.9 21:19.2 23:37.3 (27) 47:56.5 (25) 01:12:18.0 (20) splits
21 11 / M2 [ 60 ] Massimiliano Mosca 1981 ITA Brandýs nad Labem - Stará Boleslav 01:37:18.7 21:26.0 25:00.2 (38) 49:35.2 (35) 01:13:34.1 (25) splits
22 12 / M2 [ 40 ] Pavel Šimek 1980 CZE Kasper-Swix Trutnov 01:37:27.2 21:34.5 22:16.1 (12) 46:04.3 (14) 01:11:05.1 (15) splits
23 2 / Z2 [ 56 ] Anna Krátká 1969 CZE Hvězda Pardubice 01:37:42.3 21:49.6 23:04.9 (18) 47:20.7 (21) 01:12:23.6 (21) splits
24 13 / M2 [ 55 ] Martin Kubín 1970 CZE Loko Trutnov 01:39:45.8 23:53.1 23:17.5 (20) 47:37.1 (23) 01:13:14.3 (23) splits
25 14 / M2 [ 69 ] David Bergmann 1974 CZE Hradec Králové 01:39:46.8 23:54.1 24:38.3 (37) 49:27.3 (34) 01:14:06.9 (29) splits
26 3 / Z2 [ 64 ] Romana Brumlichová 1976 CZE Medvědí doupě 01:39:48.5 23:55.8 23:36.4 (25) 48:22.0 (27) 01:13:48.8 (26) splits
27 15 / M2ABB [ 58 ] Miloš Adamec 1975 CZE Trutnov 01:40:37.5 24:44.8 23:45.5 (29) 47:59.3 (26) 01:13:15.9 (24) splits
28 7 / M1 [ 41 ] Miroslav Trejbal 1982 CZE Trutnov 01:41:18.9 25:26.2 25:13.9 (41) 50:12.6 (39) 01:15:21.0 (32) splits
29 16 / M2 [ 46 ] Pavel Hošek 1974 CZE Staré Buky 01:41:28.3 25:35.6 23:56.8 (31) 48:29.8 (29) 01:14:45.7 (31) splits
30 17 / M2 [ 42 ] Martin Vašíček 1971 CZE Maratonstav Úpice 01:41:42.1 25:49.4 23:21.6 (21) 47:55.0 (24) 01:13:52.7 (27) splits
31 18 / M2 [ 66 ] Vladimír Kolisko 1980 CZE TJ Horní Kostelec 01:42:12.3 26:19.6 24:37.2 (35) 50:07.0 (37) 01:15:52.1 (33) splits
32 19 / M2 [ 17 ] Martin Jindřišek 1972 CZE TE Connectivity 01:43:07.9 27:15.2 23:42.1 (28) 48:27.4 (28) 01:14:34.7 (30) splits
33 1 / Z1 [ 16 ] Martina Jerová 1990 CZE Horní Branná 01:43:25.8 27:33.1 25:14.3 (42) 50:26.8 (40) 01:17:05.8 (36) splits
34 8 / M1 [ 50 ] Michael Pišný 1989 CZE Trutnov 01:43:32.6 27:39.9 23:23.3 (23) 48:38.7 (30) 01:15:53.5 (34) splits
35 9 / M1 [ 52 ] Patrik Mach 1998 CZE žádný 01:43:49.4 27:56.7 23:22.1 (22) 47:10.6 (20) 01:13:13.4 (22) splits
36 20 / M2 [ 19 ] Radomír Kirsch 1975 CZE Triatlon Team Loko Trutnov 01:43:50.8 27:58.1 25:33.1 (45) 51:34.8 (41) 01:17:39.1 (39) splits
37 21 / M2 [ 62 ] Martin Metelka 1980 CZE Loko Trutnov Triatlon 01:43:53.9 28:01.2 25:31.9 (44) 51:36.6 (42) 01:17:36.2 (38) splits
38 22 / M2 [ 51 ] Pavel Vabroušek 1972 CZE Mělník 01:46:27.2 30:34.5 25:43.1 (48) 52:16.4 (45) 01:19:09.7 (41) splits
39 4 / Z2 [ 26 ] Lucie Novotná 1975 CZE Veverské Knínice 01:46:35.9 30:43.2 25:49.1 (49) 52:26.8 (47) 01:19:15.2 (42) splits
40 10 / M1 [ 57 ] Marcel Hoffman 1996 CZE Rodov, Smirice 01:47:06.9 31:14.2 24:21.1 (33) 50:11.2 (38) 01:18:08.6 (40) splits
41 23 / M2 [ 4 ] Tomáš Buka 1980 CZE Žižkova 01:47:09.7 31:17.0 26:44.2 (54) 54:02.1 (55) 01:21:31.0 (50) splits
42 11 / M1ABB [ 54 ] Josef Klíma 1989 CZE ABB PGHV Brno 01:47:30.9 31:38.2 26:46.5 (56) 53:47.9 (53) 01:21:15.3 (49) splits
43 4 / M3 [ 47 ] Michal Šubrt 1958 CZE trutnov 01:47:52.4 31:59.7 25:07.9 (39) 51:45.8 (43) 01:19:24.7 (43) splits
44 5 / M3 [ 65 ] Radko Teichman 1966 CZE SKP Trutnov 01:48:11.9 32:19.2 25:13.1 (40) 51:51.8 (44) 01:19:28.1 (44) splits
45 24 / M2 [ 11 ] Milan Frýba 1975 CZE Trutnov 01:48:13.7 32:21.0 25:30.1 (43) 52:24.6 (46) 01:19:36.6 (45) splits
46 5 / Z2 [ 7 ] Zdena Čermáková 1974 CZE Praha 9 01:48:55.5 33:02.8 25:59.3 (51) 53:14.3 (48) 01:20:49.6 (47) splits
47 12 / M1 [ 49 ] Marek Šípek 1999 CZE Trutnov 01:49:55.7 34:03.0 23:58.4 (32) 49:05.1 (31) 01:16:52.0 (35) splits
48 13 / M1 [ 31 ] Jan Pradáč 1991 CZE Horní Maršov 01:50:00.8 34:08.1 24:29.3 (34) 49:56.6 (36) 01:17:19.0 (37) splits
49 25 / M2 [ 14 ] Hynek Jaroš 1976 CZE Trutnov 01:52:57.3 37:04.6 26:29.8 (53) 53:44.1 (52) 01:21:08.1 (48) splits
50 14 / M1 [ 24 ] Ondřej Maňhal 2000 CZE SKBU Trutnov 01:53:57.0 38:04.3 25:42.0 (47) 53:59.7 (54) 01:23:09.1 (52) splits
51 6 / M3 [ 21 ] Aleš Kožnar 1966 CZE ČKS SKI Jilemnice 01:54:22.9 38:30.2 26:05.7 (52) 53:24.7 (49) 01:22:08.6 (51) splits
52 15 / M1 [ 48 ] Tomáš Labuda 1996 CZE Mladé Bukz 01:55:44.2 39:51.5 23:51.7 (30) 49:24.5 (32) 01:20:17.6 (46) splits
53 6 / Z2 [ 36 ] Lucie Smith 1973 CZE Vrchlabí 01:56:03.0 40:10.3 27:38.1 (60) 55:24.7 (57) 01:23:40.2 (53) splits
54 2 / Z1 [ 27 ] Lydie Stodolová 1986 CZE 01:57:02.1 41:09.4 27:00.9 (58) 55:47.6 (58) 01:25:57.0 (56) splits
55 26 / M2 [ 53 ] David Riehs 1974 CZE Praha 4 Braník 01:57:08.3 41:15.6 27:37.5 (59) 57:09.7 (61) 01:27:25.4 (60) splits
56 16 / M1 [ 25 ] Jakub Nohejl 1997 CZE Trutnov 01:57:34.8 41:42.1 26:46.0 (55) 55:19.6 (56) 01:26:13.6 (57) splits
57 27 / M2 [ 38 ] Zdeněk Stránský 1975 CZE Dolní Branná 01:58:18.6 42:25.9 25:51.2 (50) 53:40.8 (50) 01:24:42.0 (55) splits
58 28 / M2 [ 68 ] Martin Čížek 1979 CZE Mladé Buky 01:58:43.2 42:50.5 27:00.0 (57) 56:42.7 (59) 01:26:46.8 (58) splits
59 29 / M2 [ 22 ] Jan Kulda 1973 CZE TJ Sokol Olešnice 01:59:05.4 43:12.7 25:40.3 (46) 53:43.5 (51) 01:24:39.3 (54) splits
60 17 / M1ABB [ 28 ] Petr Pitín 1983 CZE Praha 01:59:54.1 44:01.4 27:40.9 (61) 56:56.1 (60) 01:27:16.9 (59) splits
61 30 / M2 [ 15 ] Oldřich Jelínek 1973 CZE Hronov 02:03:30.8 47:38.1 29:32.6 (63) 01:00:23.8 (63) 01:32:03.1 (62) splits
62 3 / Z1ABB [ 63 ] Nikola Metelková 1988 CZE ABB Trutnov 02:04:24.5 48:31.8 29:20.0 (62) 58:39.8 (62) 01:31:58.1 (61) splits
63 7 / Z2 [ 45 ] Dita Wańková 1971 CZE Vrchlabí 02:05:24.6 49:31.9 30:12.1 (66) 01:01:45.0 (64) 01:33:55.3 (63) splits
64 8 / Z2 [ 10 ] Kateřina Felklová 1977 CZE Náchod 02:05:41.7 49:49.0 29:55.9 (65) 01:01:46.7 (65) 01:33:58.1 (64) splits
65 1 / Z3 [ 33 ] Zdeňka Říhová 1959 CZE Náchod 02:06:00.7 50:08.0 29:48.6 (64) 01:01:47.3 (66) 01:34:04.8 (65) splits
66 9 / Z2 [ 74 ] Libuše Pilná 1971 CZE Spartak Vrchlabí 02:18:04.3 01:02:11.6 30:42.3 (67) 01:04:33.6 (67) 01:40:25.8 (66) splits
{67} 18 / M1 [ 9 ] Hynek Fátor 1997 CZE Kasper - Swix Trutnov 22:02.0 (11) 47:01.4 (17)
DNS / M2ABB [ 1 ] Pavel Brýdl 1980 CZE Adidas Boost Team / Olfin Car 02:57:35.4 (68)

result list 10km

start ~ 12:08:34

rank rank/cat. # name year state team finish delay 10kmlap#2
1 1 / Muži [ 182 ] Matěj Šturm 1998 CZE Dvůr Králové nad Labem 39:57.2 20:01.0 (1) splits
2 2 / Muži [ 172 ] Štěpán Štolfa 1998 CZE Spartak Police 41:07.4 01:10.2 20:01.2 (2) splits
3 3 / Muži [ 145 ] Eduard Vyšanský 2000 CZE ČKS SKI Jilemnice 41:41.0 01:43.8 20:24.3 (4) splits
4 4 / Muži [ 113 ] Michal Kábrt 1972 CZE Rtyně v Podkrkonoší 42:06.5 02:09.3 20:49.0 (8) splits
5 5 / MužiABB [ 125 ] Tomáš Peška 1974 CZE Trutnov 42:40.6 02:43.4 20:24.3 (5) splits
6 6 / Muži [ 175 ] Roman Skalický 1971 CZE Horská služba Stážné 43:05.6 03:08.4 20:55.9 (9) splits
7 7 / Muži [ 151 ] Miloslav Petrášek 1978 CZE TJ Rumburk 43:06.0 03:08.8 20:39.7 (6) splits
8 8 / Muži [ 118 ] Tomáš Lukeš 2000 CZE ČKS SKI Jilemnice 43:25.1 03:27.9 21:11.5 (10) splits
9 9 / Muži [ 109 ] Jakub Frýba 1999 CZE Trutnov 43:50.4 03:53.2 21:56.2 (14) splits
10 10 / Muži [ 157 ] Jakub Švec 2001 CZE SASM 43:51.1 03:53.9 21:56.6 (15) splits
11 11 / Muži [ 184 ] Martin Simon 1980 CZE Dopravni zdravotní služba Náchod 43:56.4 03:59.2 21:29.2 (11) splits
12 12 / Muži [ 120 ] Adam Matouš 1998 CZE ČKS SKI Jilemnice 44:20.0 04:22.8 20:24.2 (3) splits
13 13 / Muži [ 104 ] Dominik Brečka 1999 CZE ČKS SKI Jilemnice 44:41.4 04:44.2 20:48.1 (7) splits
14 14 / Muži [ 187 ] DAVID Pauzar 1969 CZE Trutnov 45:13.1 05:15.9 21:40.4 (13) 45:13.1 (1) splits
15 15 / Muži [ 128 ] Adam Prášek 1999 CZE ČKS SKI Jilemnice 45:21.4 05:24.2 21:38.6 (12) splits
16 16 / Muži [ 132 ] Michal Schütz 2000 CZE ČKS SKI Jilemnice 45:44.5 05:47.3 21:58.9 (16) splits
17 17 / Muži [ 143 ] Tomáš Vondra 1992 CZE TRIATLON TEAM LOKO TRUTNOV 46:12.6 06:15.4 22:32.9 (18) splits
18 18 / Muži [ 159 ] Luděk Pavlas 1984 CZE Svoboda nad Úpou 46:16.4 06:19.2 22:20.7 (17) splits
19 19 / Muži [ 181 ] Dušan Matouš 1972 CZE Sokol Dolní Branná 46:28.2 06:31.0 22:58.9 (20) splits
20 1 / Ženy [ 163 ] Lucie Luštincová 1993 CZE Adidas Outdoor Team 46:47.7 06:50.5 22:36.4 (19) splits
21 2 / ŽenyABB [ 136 ] Eva Stoklasová 1975 CZE BATERCA 48:20.1 08:22.9 23:35.9 (24) splits
22 3 / Ženy [ 131 ] Alžběta Řehůřková 1989 CZE Trutnov 48:38.6 08:41.4 23:56.4 (25) splits
23 20 / Muži [ 183 ] Lukáš Vlček 1985 CZE Rtyně v Podkrkonoší 48:39.1 08:41.9 23:22.3 (21) splits
24 4 / ŽenyABB [ 123 ] Markéta Pechová 1976 CZE Trutnov 48:46.2 08:49.0 24:01.1 (27) splits
25 21 / MužiABB [ 179 ] Oleksii Matsko 1977 CZE Brno 48:55.2 08:58.0 24:02.0 (28) splits
26 22 / Muži [ 135 ] Tomáš Souček 1971 CZE SKBU Trutnov 48:56.7 08:59.5 24:16.9 (30) splits
27 23 / Muži [ 176 ] Jaroslav Mollingr 1978 CZE Kasper - Swix Trutnov 48:58.2 09:01.0 24:21.8 (31) splits
28 24 / Muži [ 117 ] Jan Lebloch 1999 CZE Olfin Car-Vella Trutnov 49:36.1 09:38.9 23:34.0 (23) splits
29 25 / Muži [ 154 ] Pavel Káňa 1974 CZE Triatlon Team Loko Trutnov 49:45.5 09:48.3 23:58.8 (26) splits
30 5 / Ženy [ 6 ] Anna Čechová 1993 CZE ČKS SKI Jilemnice 49:58.7 10:01.5 24:02.3 (29) splits
31 6 / Ženy [ 129 ] Denisa Rýdlová 1982 CZE FaY sport 50:53.1 10:55.9 25:01.8 (34) splits
32 26 / MužiABB [ 156 ] Maroš Miháč 1988 CZE ABB PGHV Brno Slatina 51:06.2 11:09.0 24:26.7 (32) splits
33 7 / Ženy [ 164 ] Daniela Tylšová 1978 CZE Triatlon Team Loko Trutnov 51:25.3 11:28.1 24:47.2 (33) splits
34 27 / Muži [ 155 ] Michal David 1977 CZE Trutnov 51:52.4 11:55.2 25:22.1 (37) splits
35 28 / Muži [ 148 ] Martin Vít 1978 CZE Aquavit Trutnov 51:57.8 12:00.6 25:31.6 (38) splits
36 29 / Muži [ 133 ] Milan Slavkovský 1976 CZE Hostinné 52:09.4 12:12.2 25:10.8 (35) splits
37 30 / Muži [ 142 ] Petr Veselý 1982 CZE Olfincar Trutnov 52:16.6 12:19.4 25:32.6 (40) splits
38 31 / Muži [ 102 ] Lukáš Baier 1992 CZE Trutnov 52:22.6 12:25.4 26:01.8 (43) splits
39 8 / Ženy [ 111 ] Martina Horochovská 1972 CZE Trutnov 1 52:32.2 12:35.0 25:32.7 (41) splits
40 32 / Muži [ 101 ] Jiří Aixner 1976 CZE Trutnov 52:33.3 12:36.1 25:13.2 (36) splits
41 33 / Muži [ 130 ] David Ryzák 1999 CZE Trutnov 52:54.7 12:57.5 23:28.8 (22) splits
42 34 / Muži [ 114 ] Petr Káňa 1972 CZE Brno 53:06.9 13:09.7 25:35.3 (42) splits
43 35 / Muži [ 170 ] Albert Teichmann 1989 CZE Trutnov 53:12.6 13:15.4 26:15.1 (45) splits
44 36 / Muži [ 153 ] Petr Santler 1981 CZE Brno 53:16.3 13:19.1 26:20.1 (47) splits
45 37 / Muži [ 119 ] Dominik Majera 2000 CZE SKBU Trutnov 53:18.8 13:21.6 25:31.7 (39) splits
46 9 / Ženy [ 180 ] Lucie Ábelová 1985 CZE Trutnov 53:27.5 13:30.3 26:34.4 (48) splits
47 38 / Muži [ 165 ] Daniel Král 1984 CZE Trutnov 53:36.3 13:39.1 26:15.6 (46) splits
48 39 / Muži [ 115 ] Zdeněk Kopecký 1974 CZE Trutnov 53:44.4 13:47.2 26:08.7 (44) splits
49 10 / Ženy [ 146 ] Pavlína Petrovová 1983 CZE Trutnov 54:51.0 14:53.8 27:07.8 (54) splits
50 40 / MužiABB [ 144 ] Martin Vosecký 1986 CZE Praha 6 55:31.3 15:34.1 27:00.0 (51) splits
51 11 / Ženy [ 162 ] Ivana Mašková 1989 CZE Horní Branná 55:36.8 15:39.6 26:53.0 (49) splits
52 41 / Muži [ 160 ] Jan Kopřiva 1981 CZE gofreestyle.cz 56:09.6 16:12.4 26:57.2 (50) splits
53 42 / Muži [ 127 ] Tomáš Polický 1984 CZE Veké Poříčí 56:16.5 16:19.3 27:06.5 (53) splits
54 43 / Muži [ 112 ] Michal Jindra 1982 CZE Prime Hide 56:49.9 16:52.7 27:47.3 (59) splits
55 44 / MužiABB [ 139 ] Jan Trejbal 1988 CZE Trutnov 56:54.9 16:57.7 27:08.2 (55) splits
56 45 / Muži [ 152 ] Michal Pech 1967 CZE Trutnov 56:55.7 16:58.5 27:48.6 (61) splits
57 46 / Muži [ 169 ] Martin Volejník 1987 CZE Žacléř 56:57.0 16:59.8 27:34.8 (58) splits
58 12 / Ženy [ 168 ] Radka Nevlidová 1993 CZE Trutnov 56:59.8 17:02.6 27:31.8 (57) splits
59 47 / Muži [ 121 ] David Müller 1997 CZE Trutnov 57:13.5 17:16.3 27:29.8 (56) splits
60 13 / Ženy [ 174 ] Tereza Horáková 1995 CZE Svoboda na Upou 57:17.5 17:20.3 27:01.3 (52) splits
61 14 / Ženy [ 171 ] Alžběta Dvorská 2004 CZE Trutnov 58:06.4 18:09.2 28:02.6 (64) splits
62 48 / Muži [ 185 ] Vojtěch Rýgr 1988 CZE Trutnov 58:06.6 18:09.4 28:28.4 (67) splits
63 49 / Muži [ 150 ] Laurence Fiddes 1973 CZE Trutnov 58:13.0 18:15.8 27:55.1 (63) splits
64 15 / Ženy [ 149 ] daniela šelepinová 1974 CZE trutnov 58:21.0 18:23.8 28:29.4 (68) splits
65 16 / Ženy [ 186 ] Petra Klimešová 1987 CZE GO MANGO 58:26.2 18:29.0 29:05.7 (71) splits
66 50 / Muži [ 134 ] Jiří Smutný 1984 CZE Continental Adršpach 58:39.6 18:42.4 28:50.6 (69) splits
67 17 / Ženy [ 116 ] Lenka Kubisková 1987 CZE Pelhřimov 59:03.4 19:06.2 28:54.1 (70) splits
68 51 / MužiABB [ 141 ] Miroslav Vejtasa 1967 CZE ABB PGHV Brno Slatina 59:08.5 19:11.3 28:22.0 (66) splits
69 52 / Muži [ 158 ] Peter Smrekovsky 1989 CZE Trutnov 59:56.3 19:59.1 28:21.4 (65) splits
70 53 / MužiABB [ 106 ] Jan Bugner 1972 CZE ABB PGHV Brno-Slatina 59:58.6 20:01.4 27:49.2 (62) splits
71 18 / Ženy [ 177 ] Zuzana Marksová 1987 CZE Trutnov 01:00:06.9 20:09.7 29:32.2 (73) splits
72 19 / Ženy [ 178 ] Markéta Lehká 1976 CZE Trutnov 01:00:09.6 20:12.4 29:23.8 (72) splits
73 54 / Muži [ 167 ] Robert Melichar 1973 CZE Trutnov 01:00:16.7 20:19.5 27:47.6 (60) splits
74 55 / MužiABB [ 147 ] Petr Božek 1975 CZE ABB Trutnov 01:01:18.5 21:21.3 29:40.9 (74) splits
75 20 / Ženy [ 173 ] Veronika Müllerová 2000 CZE Voletiny, Trutnov 01:01:42.5 21:45.3 29:58.7 (75) splits
76 56 / Muži [ 138 ] Miroslav Šolc 1958 CZE Prime Hide 01:01:51.0 21:53.8 30:04.7 (77) splits
77 57 / Muži [ 107 ] Jerzy Cymorek 1964 CZE Prime Hide 01:03:01.2 23:04.0 30:36.2 (78) splits
78 21 / Ženy [ 137 ] Kateřina Svobodová 1973 CZE ČKS Ski Jilemnice 01:05:59.3 26:02.1 31:53.6 (79) splits
79 22 / Ženy [ 105 ] Kateřina Bubeníková 1992 CZE Prime Hide 01:10:51.8 30:54.6 32:48.5 (80) splits
80 23 / Ženy [ 140 ] Jaroslava Uherkova 1982 CZE Bajecne zeny v behu 01:12:30.3 32:33.1 34:50.6 (81) splits
{81} 58 / Muži [ 166 ] Oldřich Melichar 1982 CZE Trutnov 30:00.2 (76)

result list 5km

start ~ 12:11:53

rank rank/cat. # name year state team finish delay 10kmlap#2lap#3
1 1 / Muži [ 205 ] Robert Hurdálek 1978 CZE TJ Lokomotiva Trutnov 19:00.4
2 2 / Muži [ 245 ] Jaroslav Korbelář 1999 CZE SPŠ Trutnov 20:03.3 01:02.9
3 3 / Muži [ 268 ] Michael Mráz 1999 CZE Staré Buky 20:24.2 01:23.8
4 4 / Muži [ 274 ] Luboš Holubec 1968 CZE TT Trutnov 20:25.7 01:25.3 20:25.7 (1) 01:07:32.2 (2) 01:13:57.3 (2) splits
5 5 / Muži [ 210 ] Josef Kašpar 1999 CZE SPŠ Trutnov 20:29.3 01:28.9
6 6 / Muži [ 221 ] Lukáš Paulus 2002 CZE Jilemnice 21:37.1 02:36.7
7 1 / Ženy [ 215 ] Jana Leblochová 2004 CZE Olfin Car-VellaTrutnov 21:52.7 02:52.3
8 7 / Muži [ 241 ] Dominik Kašpar 2003 CZE Olfin Car - Vella Trutnov 22:19.8 03:19.4
9 8 / Muži [ 240 ] Ladislav Hurdálek 1975 CZE Tetrapak IF 22:22.1 03:21.7
10 9 / Muži [ 242 ] Vojtěch Fišer 2004 CZE Olfin Car - Vella Trutnov 22:26.5 03:26.1
11 10 / Muži [ 232 ] Petr Karajanis 1976 CZE Na Poslední chvíli 22:31.5 03:31.1
12 11 / Muži [ 246 ] Stanislav Heczko 2001 CZE SASM 22:58.5 03:58.1
13 12 / Muži [ 254 ] Oliver Davídek 2005 CZE Loko Trutnov 23:14.4 04:14.0
14 2 / Ženy [ 224 ] Marie Rysulová 2002 CZE ČKS SKI Jilemnice 23:20.5 04:20.1
15 13 / Muži [ 261 ] Štěpán Stoklasa 2003 CZE Olfin car Ski Team 23:26.5 04:26.1
16 14 / Muži [ 214 ] Matěj Kuře 1993 CZE TRAINEE Continental Trutnov 23:47.5 04:47.1
17 3 / Ženy [ 269 ] Hana Bezděková 1998 CZE Rtyně v Podkrkonoší 24:16.2 05:15.8
18 4 / Ženy [ 226 ] Kateřina Svobodová 2002 CZE ČKS SKI Jilemnice 24:37.9 05:37.5
19 15 / Muži [ 208 ] IVAN JUNEK 1967 CZE REALITY JUNEK 24:52.6 05:52.2
20 16 / MužiABB [ 225 ] Štěpán Sloup 1976 CZE ABB 25:14.7 06:14.3
21 5 / Ženy [ 265 ] Hana Klampflová 1993 CZE TRAINEE Continental Trutnov 25:24.9 06:24.5
22 17 / Muži [ 249 ] Karel Binter 1951 CZE Trutnov 25:34.2 06:33.8
23 18 / MužiABB [ 272 ] Ondřej Dienstbier 1983 CZE ABB robotika 25:40.6 06:40.2
24 6 / Ženy [ 203 ] Kateřina Gregorová 2000 CZE Trutnov 25:41.6 06:41.2
25 7 / Ženy [ 233 ] Natálie Plná 2004 CZE BKL Machov 25:43.6 06:43.2
26 19 / Muži [ 209 ] Lukáš Kašpar 2004 CZE Kasparci 25:55.0 06:54.6
27 20 / Muži [ 266 ] Jakub Skalický 2004 CZE Spartak Vrchlabí 26:05.7 07:05.3
28 21 / Muži [ 250 ] Petr Švadlák 1972 CZE VH Fitness Trutnov 26:07.0 07:06.6
29 8 / Ženy [ 222 ] Lucie Paulusová 2004 CZE Jilemnice 26:07.9 07:07.5
30 22 / Muži [ 201 ] Jan Fajgl 1976 CZE Trutnov 26:11.3 07:10.9
31 23 / MužiABB [ 238 ] David Žaluda 1973 CZE Jedna noha netleska 26:16.2 07:15.8
32 24 / Muži [ 243 ] Václav Fišer 1970 CZE SSAR 26:47.8 07:47.4
33 9 / Ženy [ 234 ] Marie Hurdálková 2006 CZE Trutnov 26:53.1 07:52.7
34 25 / Muži [ 258 ] Filip Vymlátil 2003 CZE Trutnov 27:03.0 08:02.6
35 26 / Muži [ 239 ] Adam Jahelka 2003 CZE Olfin car Ski Team 27:06.7 08:06.3
36 10 / Ženy [ 217 ] Kateřina Grusová 1972 CZE Jilemnice 27:15.9 08:15.5
37 27 / Muži [ 256 ] Matyáš Buryšek 2008 CZE Olfin car Ski Team 27:54.6 08:54.2
38 11 / Ženy [ 270 ] Michaela Sadílková 1976 CZE Trutnov 27:56.0 08:55.6
39 12 / Ženy [ 235 ] Kristyna Kostková 1998 CZE Trutnov 28:07.6 09:07.2
40 13 / Ženy [ 257 ] Andrea Kadaníková 1975 CZE Olfin car Ski Team 28:33.3 09:32.9
40 28 / MužiABB [ 227 ] Martin Šimoník 1979 CZE Praha 10 28:33.3 09:32.9
42 29 / Muži [ 236 ] Šimon Fiebinger 2003 CZE Trutnov 28:53.0 09:52.6
43 14 / ŽenyABB [ 220 ] Marie Odehnalová 1979 CZE ABB 29:31.5 10:31.1
44 30 / Muži [ 248 ] Tomáš Horil 1982 CZE ABB PGHV Brno Slatina 29:59.7 10:59.3
45 15 / Ženy [ 231 ] Kristína Matušková 2003 CZE Olfin car Ski Team 30:02.9 11:02.5
46 31 / Muži [ 260 ] Oliver Götz 2007 CZE Trutnov 30:09.7 11:09.3
47 16 / Ženy [ 244 ] Anděla Truxová 1974 CZE Continental Adršpach 30:14.7 11:14.3
48 32 / MužiABB [ 271 ] Josef Machoň 1972 CZE Trutnov 30:25.6 11:25.2
49 17 / Ženy [ 264 ] Denisa Votočková 1985 CZE Trutnov 30:26.6 11:26.2
50 33 / Muži [ 259 ] Jan Götz 1969 CZE Trutnov 31:00.5 12:00.1
51 18 / Ženy [ 216 ] Tereza Lešková 1992 CZE TRAINEE Continental Trutnov 31:07.2 12:06.8
52 19 / Ženy [ 267 ] Simona Máslová 1992 CZE Trutnov 31:15.3 12:14.9
53 20 / Ženy [ 263 ] Karolína Bílá 2005 CZE Náchod 31:17.9 12:17.5
54 21 / Ženy [ 262 ] Hana Bílá 1978 CZE Náchod 31:18.4 12:18.0
55 22 / Ženy [ 206 ] Lucie Jerová 1987 CZE Horní Branná 31:27.1 12:26.7
56 23 / ŽenyABB [ 223 ] Lenka Rajská 1983 CZE Brno 32:06.3 13:05.9
57 24 / Ženy [ 213 ] Daniela Kopecká 2004 CZE Trutnov 32:10.9 13:10.5
57 24 / Ženy [ 212 ] Petra Kopecká 1975 CZE Trutnov 32:10.9 13:10.5
59 34 / Muži [ 252 ] Michal Víta 1968 CZE EVN Run 32:55.3 13:54.9
59 34 / Muži [ 253 ] Šimon Víta 1998 CZE EVN Run 32:55.3 13:54.9
61 36 / MužiABB [ 247 ] Fero Nosál 1960 CZE ABB PGHV Brno-Slatina 33:10.9 14:10.5
62 37 / MužiABB [ 237 ] Michal Arendáš 1984 CZE ABB PGHV Brno Slatina 33:51.4 14:51.0 33:51.4 (2) 33:51.0 (1) 01:09:24.0 (1) splits
63 26 / ŽenyABB [ 211 ] Jitka Kocourkova 1983 CZE ABB s.r.o. 33:57.3 14:56.9
64 27 / Ženy [ 218 ] Eva Maříková 1976 CZE Zeleneč 34:20.2 15:19.8
65 28 / Ženy [ 207 ] Petra Judová 1975 CZE Trutnov 34:54.4 15:54.0
66 29 / Ženy [ 161 ] Marie Kopřivová 1988 CZE GoFreestyle 34:56.2 15:55.8
67 30 / Ženy [ 255 ] Kateřina Pelcová 1994 CZE Trutnov 35:03.1 16:02.7
68 31 / Ženy [ 251 ] Hana Modlíková 1962 CZE Trutnov 37:01.0 18:00.6
69 38 / MužiABB [ 273 ] Jiří Hrabec 1988 CZE Louňovice 37:35.0 18:34.6
70 32 / Ženy [ 228 ] Martina Tauchmannová 1990 CZE Dolní Branná 42:52.7 23:52.3