maraton

run

results

OlfinCar Trutnovský půlmaraton

2022-06-26 Trutnov 

announcement

registration

start list

results

D3 400m total: 15, men : 0, women: 15, kluci: 0, holky: 15 [html] [pdf] [csv]
CH3 400m total: 20, men : 20, women: 0, kluci: 20, holky: 0 [html] [pdf] [csv]
D4 400m total: 19, men : 0, women: 19, kluci: 0, holky: 19 [html] [pdf] [csv]
CH4 400m total: 15, men : 15, women: 0, kluci: 15, holky: 0 [html] [pdf] [csv]
CH5, D5 800m total: 15, men : 11, women: 4, kluci: 11, holky: 4 [html] [pdf] [csv]
10km total: 48, men : 33, women: 15, JM: 1, M: 32, JZ: 2, Z: 13 [html] [pdf] [csv]
5km total: 50, men : 36, women: 14, JM: 18, M: 18, JZ: 6, Z: 8 [html] [pdf] [csv]
štafeta 4x5km total: 96, men : 62, women: 34, ST: 96 [html] [pdf] [csv]
1/2 Maraton total: 76, men : 60, women: 16, M18+: 10, M30+: 14, M40+: 26, M50+: 10, M60+: 0, Z18+: 2, Z30+: 6, Z40+: 4, Z50+: 4, Z60+: 0 [html] [pdf] [csv]

result list D3 400m

start ~ 10:13:19

rank rank/cat. # name year state team finish delay lap#1lap#2lap#3
1 1 / holky [646] Eliška Húlková 2014 CZE Ski Police Nad Metují 01:25.1
2 2 / holky [671] Evelyn Brandová 2014 CZE Adršpach 01:25.4 00:00.3
3 3 / holky [669] Marie Štollová 2014 CZE ASK Mazurská, Praha 8 01:28.2 00:03.1
4 4 / holky [640] Veronika Viková 2014 CZE Trutnov 01:29.2 00:04.1
5 5 / holky [654] Adéla Křivková 2014 CZE Mladé Buky 01:30.7 00:05.6
6 6 / holky [661] Štěpánka Férová 2015 CZE Trutnov 01:34.1 00:09.0
7 7 / holky [678] Markéta Ježková 2014 CZE 01:35.0 00:09.9
8 8 / holky [690] Klára Antušková 2015 CZE Qayron Factory Racing Team 01:37.3 00:12.2
9 9 / holky [673] Nela Buroňová 2014 CZE Trutnov 01:40.0 00:14.9
10 10 / holky [680] Veronika Rejňáková 2014 CZE Trutnov 01:43.1 00:18.0
11 11 / holky [607] Dorota Hajná 2015 CZE Pilníkovské běhny 01:44.1 00:19.0
11 11 / holky [642] Radka Zajíčková 2014 CZE Olfincar Ski Team 01:44.1 00:19.0
13 13 / holky [660] Karolína Drtinová 2015 CZE OlfinCar Ski team 01:44.7 00:19.6
14 14 / holky [666] Marta Vaníčková 2015 CZE Jezdecká Stáj pod Špičákem 01:45.1 00:20.0
15 15 / holky [601] Tereza Drygalská 2014 CZE SunVibesCZ 01:46.3 00:21.2

result list CH3 400m

start ~ 10:20:43

rank rank/cat. # name year state team finish delay lap#1lap#2lap#3
1 1 / kluci [676] VojtĚch Tyrychtr 2014 CZE Atletika Trutnov 01:23.3
2 2 / kluci [619] Matyáš Novák 2014 CZE SKI Police 01:28.0 00:04.7
3 3 / kluci [626] Michal Schreiber 2014 CZE OlfinCar Ski team 01:28.5 00:05.2
4 4 / kluci [635] Petr Tomšík 2015 CZE Trutnov 01:31.6 00:08.3
5 5 / kluci [634] Daniel Táborský 2014 CZE Bílí Tygři Liberec 01:34.2 00:10.9
6 6 / kluci [662] Dominik Chytráček 2015 CZE HC Trutnov 01:36.4 00:13.1
7 7 / kluci [664] Matyáš Novotný 2014 CZE Boháňka 01:37.3 00:14.0
8 8 / kluci [652] Martin Švajda 2015 CZE Bílí Tygři Liberec 01:39.4 00:16.1
8 8 / kluci [665] Vojtěch Pehal 2014 CZE HC Trutnov 01:39.4 00:16.1
10 10 / kluci [687] Jaromír Debnár 2014 CZE 01:40.8 00:17.5
11 11 / kluci [667] Matěj Morávek 2014 CZE Trutnov 01:42.0 00:18.7
12 12 / kluci [611] Jiří Holý 2014 CZE Rudník 01:45.6 00:22.3
13 13 / kluci [691] Jonáš Hickl 2015 CZE 01:46.6 00:23.3
14 14 / kluci [695] Václav Bárta 2015 CZE Trutnov 01:47.9 00:24.6
15 15 / kluci [644] Frantisek Zlámal 2014 CZE Radvanice 01:48.3 00:25.0
16 16 / kluci [694] Illya Gavrylenko 2015 CZE Svoboda Nad Úpou 01:48.8 00:25.5
17 17 / kluci [647] Vojtěch Ryba 2015 CZE Fištron team 01:50.4 00:27.1
18 18 / kluci [623] Dominik Rýdlo 2015 CZE Trutnov 01:55.1 00:31.8
19 19 / kluci [649] Nikolas Stierand 2014 CZE Trutnov 01:59.1 00:35.8
20 20 / kluci [614] David Krátký 2014 CZE Trutnov 02:06.3 00:43.0

result list D4 400m

start ~ 10:25:19

rank rank/cat. # name year state team finish delay lap#1lap#2lap#3
1 1 / holky [602] Anita Blažejová 2012 CZE Lyžařský spolek Dolní Branná 01:16.2
2 2 / holky [677] Lucie Tyrychtrová 2012 CZE Atletika Trutnov 01:17.6 00:01.4
3 3 / holky [616] Melisa Baťková 2013 CZE Olfincar Ski Team 01:17.7 00:01.5
4 4 / holky [633] Elen Štemberová 2012 CZE OB Vrchlabí 01:19.2 00:03.0
5 5 / holky [638] Tereza Vacková 2013 CZE Mladé Buky 01:21.1 00:04.9
6 6 / holky [613] Denisa Králová 2012 CZE Olfin Car Ski Team 01:22.7 00:06.5
7 7 / holky [670] Emily Brandová 2012 CZE Ski Adršpach 01:26.6 00:10.4
8 8 / holky [659] Adéla Drtinová 2012 CZE Olfin Car Ski team 01:26.8 00:10.6
9 9 / holky [629] Valerie Svatošová 2013 CZE Olfin car 01:28.1 00:11.9
10 10 / holky [656] Karolína Voleská 2012 CZE Trutnov 01:28.2 00:12.0
11 11 / holky [688] Róza Menšíková 2012 CZE SKI Adršpach 01:28.8 00:12.6
12 12 / holky [627] Ema Schreiberová 2012 CZE OlfinCar Ski team 01:31.1 00:14.9
13 13 / holky [641] Lenka Zajíčková 2012 CZE Olfincar Ski Team 01:33.0 00:16.8
14 14 / holky [617] Barbora Brožová 2013 CZE Trutnov 01:33.2 00:17.0
15 15 / holky [612] Anika Johanova 2012 CZE Olfin Car Ski team 01:33.4 00:17.2
16 16 / holky [650] Róza Suková 2013 CZE Lyžařský spolek Dolní Branná 01:35.2 00:19.0
17 17 / holky [686] Michaela Skálová 2012 CZE Olfin Car Ski Team 01:39.7 00:23.5
18 18 / holky [682] Lenka Vagenknechtova 2013 CZE Trutnov 01:41.7 00:25.5
19 19 / holky [606] Ingrid Hajná 2012 CZE Pilníkovské běhny 01:48.6 00:32.4

result list CH4 400m

start ~ 10:34:44

rank rank/cat. # name year state team finish delay lap#1lap#2lap#3
1 1 / kluci [653] Matěj Tuček 2012 CZE SKI Adršpach z.s. 01:23.5
2 2 / kluci [632] Filip Štangler 2012 CZE Olfin Car Ski team 01:24.4 00:00.9
3 3 / kluci [692] Nikodem Harasym 2012 POL Mukn pod Stróżą 01:24.5 00:01.0
4 4 / kluci [672] Jakub Bureš 2013 CZE OlfinCar Ski team 01:24.9 00:01.4
5 5 / kluci [618] Jiří Kysela 2013 CZE Olfincar Ski Team Trutnov 01:26.0 00:02.5
6 6 / kluci [622] Matyáš Pilař 2013 CZE Trutnov 01:28.6 00:05.1
7 7 / kluci [655] Vít Voleský 2013 CZE Trutnov 01:28.8 00:05.3
8 8 / kluci [684] Filip Horáček 2013 CZE Trutnov 01:29.6 00:06.1
9 9 / kluci [631] Oskar Šretr 2012 CZE Olfin Car Ski team Trutnov 01:30.1 00:06.6
10 10 / kluci [679] Michal Rejňák 2013 CZE Trutnov 01:30.3 00:06.8
11 11 / kluci [683] Petr Homolka 2012 CZE OlfinCar Ski Team 01:30.6 00:07.1
12 12 / kluci [658] Daniel Blažek 2012 CZE ACS RÝCHORY 01:37.3 00:13.8
13 13 / kluci [648] Daniel Stierand 2012 CZE Trutnov 01:41.0 00:17.5
14 14 / kluci [604] Samuel Drygalski 2012 CZE SunVibesCZ 01:41.1 00:17.6
15 15 / kluci [693] Oleksandr Savka 2012 CZE Svoboda Nad Úpou 01:42.4 00:18.9

result list CH5, D5 800m

start ~ 10:43:49

rank rank/cat. # name year state team finish delay lap#1lap#2lap#3
1 1 / kluci [657] Václav Lochman 2010 CZE Bílí Tygři Liberec 02:51.4
2 2 / kluci [685] Jan Horáček 2011 CZE Trutnov 03:03.2 00:11.8
3 3 / kluci [675] Petr Maňhal 2010 CZE OlfinCar Ski team 03:06.8 00:15.4
4 4 / kluci [609] Vojta Havel 2011 CZE Skilauf team 03:07.1 00:15.7
5 5 / kluci [620] Ondřej Novotný 2011 CZE OlfinCar Ski team 03:11.9 00:20.5
6 6 / kluci [603] Jiří Brož 2011 CZE OB Lokomotiva Trutnov 03:16.5 00:25.1
7 7 / kluci [605] Pavel Hainiš 2011 CZE Trutnov 03:23.4 00:32.0
8 8 / kluci [668] Filip Valent 2010 CZE Trutnov 03:26.1 00:34.7
9 1 / holky [681] Anna Pánková 2010 CZE Trutnov 03:28.0 00:36.6
10 2 / holky [689] Anna Čeňková 2011 CZE Praha 03:32.7 00:41.3
11 3 / holky [645] Ema Brožová 2011 CZE Trutnov 03:44.0 00:52.6
12 9 / kluci [639] Daniel Vik 2011 CZE Trutnov 04:01.1 01:09.7
13 10 / kluci [615] Matěj Křepelka 2011 CZE Police nad Metují 04:13.2 01:21.8
14 11 / kluci [663] Vojtěch Málek 2011 CZE Olfin Car Ski team 04:26.6 01:35.2
14 4 / holky [651] Amalie Jiráková 2011 CZE florbal rtyně

result list 10km

start ~ 11:45:00

rank rank/cat. # name year state team finish delay lap#1lap#2
1 1 / M [333] Tomáš Preissler 2003 CZE Tj Sokol Skuhrov 38:32.1 18:27.5 (1)
2 2 / M [313] Aleš Kaválek 1998 CZE Běžecký Klub Náchod 39:00.5 00:28.4 18:59.3 (4)
3 3 / M [302] Luděk Berka 1972 CZE ATLETIKA RTYNĚ 39:33.2 01:01.1 18:55.9 (3)
4 4 / M [328] Marek Žampach 1991 CZE Fénix Sport Blansko 39:56.2 01:24.1 19:02.4 (5)
5 1 / JM [332] Filip Hloušek 2006 CZE TJ Sokol Skuhrov 40:26.4 01:54.3 19:11.4 (6)
6 5 / M [336] Tomáš Fenik 1981 CZE Trutnov 40:38.1 02:06.0 19:36.9 (7)
7 6 / M [304] Petr Čepelka 1986 CZE Run4Fun 41:13.5 02:41.4 19:54.1 (8)
8 7 / M [326] Tomáš Vlček 1993 CZE RUN4FUN 41:43.2 03:11.1 20:17.1 (11)
9 8 / M [305] Tomáš Dohnanský 1994 CZE Run4fun 42:36.8 04:04.7 20:14.1 (9)
10 9 / M [347] Jan Dusbaba 1985 CZE JIRKA KORN TEAM 43:25.6 04:53.5 20:43.1 (12)
11 10 / M [339] Jan Mach 1986 CZE Chlastana Pirates 43:42.5 05:10.4 20:15.8 (10)
12 1 / Z [323] Lenka Tomšíková 1989 CZE Run4fun 43:50.2 05:18.1 20:55.6 (13)
13 11 / M [338] Tomáš Kudrna 1997 CZE Kasper - Swix Team 44:58.8 06:26.7 21:18.7 (14)
14 12 / M [337] Petr Hejna 1978 CZE ZPA Smart Energy a.s. 45:48.3 07:16.2 22:12.2 (15)
15 13 / M [322] Zdeněk Tomšík 1987 CZE Trutnov 46:18.8 07:46.7 23:17.0 (18)
16 14 / M [331] Daniel Stierand 1981 CZE Trutnov 47:13.7 08:41.6 22:31.5 (16)
17 2 / Z [324] Tereza Tyrychtrová 1981 CZE Trutnov 47:48.9 09:16.8 22:44.6 (17)
18 15 / M [316] Jakub Kučera 1995 CZE Sportpark HIT Hradec Králové 49:26.7 10:54.6 24:02.2 (19)
19 16 / M [340] Robert Melichar 1996 CZE Trutnov 50:16.9 11:44.8 24:12.2 (20)
20 17 / M [342] Marek Morávek 1981 CZE Trutnov 51:28.1 12:56.0 24:23.0 (21)
21 18 / M [348] Pavel Hrubý 1977 CZE Horní Maršov 52:08.5 13:36.4 25:07.5 (22)
22 19 / M [349] Francesco D Ambrosio 1996 CZE 52:35.0 14:02.9 26:10.9 (28)
23 20 / M [330] Pavel Matějka 1996 CZE MFK Trutnov 52:57.0 14:24.9 26:43.6 (31)
24 3 / Z [344] Alexandra Dercaci 1992 CZE Trutnov 53:13.9 14:41.8 25:44.0 (25)
25 4 / Z [321] Šárka Šulcová 1997 CZE SK Gladiator Gym z.s. 53:14.3 14:42.2 25:51.1 (26)
26 21 / M [325] Josef Vaněk 1965 CZE Tj Sokol Karate Náchod 54:16.0 15:43.9 26:05.9 (27)
27 22 / M [319] Petr Novak 1969 CZE Bodláci Slavětín 54:23.2 15:51.1 25:43.4 (24)
28 23 / M [335] Martin Blažek 1971 CZE ACS RÝCHORY 54:28.2 15:56.1 26:12.7 (29)
29 24 / M [314] Roman Kostovský 1986 CZE Maro 54:53.1 16:21.0 25:36.4 (23)
30 5 / Z [308] Hana Hajná 1982 CZE Maro 55:45.7 17:13.6 26:48.6 (32)
31 25 / M [345] Pavel Strasser 1979 CZE 57:04.1 18:32.0 26:51.7 (33)
32 26 / M [315] Karel Křepelka 1987 CZE Zdravotní Klaun 58:29.1 19:57.0 27:11.7 (34)
33 27 / M [301] Jiří Aixner 1976 CZE Trutnov 58:46.6 20:14.5 28:11.4 (36)
34 6 / Z [306] Bianka Doničová 1993 CZE Janské Lázně 59:33.2 21:01.1 28:24.9 (37)
35 7 / Z [350] Kateřina Holubová 1998 CZE Malý Libotov 59:41.7 21:09.6 26:27.3 (30)
36 8 / Z [303] Jana Bláhová 1976 CZE Trutnov 59:43.3 21:11.2 28:00.9 (35)
37 28 / M [329] Stanislav Hanovský 1964 CZE MFK Trtunov 01:01:31.0 22:58.9 29:04.1 (39)
38 29 / M [312] Oldřich Johan 1976 CZE ELEVEN RUN TEAM 01:04:51.7 26:19.6 29:35.0 (40)
39 1 / JZ [341] Rozálie Milionová 2005 CZE Svoboda Nad Úpou 01:05:30.9 26:58.8 29:01.2 (38)
40 30 / M [309] Jan Hlína 1978 CZE Mladé Buky 01:07:23.0 28:50.9 30:27.8 (41)
41 9 / Z [307] Adéla Drygalská 1983 CZE SunVibesCZ 01:09:31.4 30:59.3 33:19.3 (42)
42 10 / Z [320] Simona Pacltová 1990 CZE Radvanice 01:12:53.9 34:21.8 34:00.6 (44)
43 11 / Z [317] Petra Lédlová 1983 CZE Chvaleč 01:12:55.9 34:23.8 34:00.4 (43)
44 31 / M [346] Václav Dvořáček 1969 CZE ENERGY TEAM 01:13:06.0 34:33.9 34:37.4 (45)
45 12 / Z [351] Majka Suková 2004 CZE Vrchlabí 01:27:37.0 49:04.9 41:07.3 (47)
46 2 / JZ [334] Jindřiška Mitkovová 2005 CZE Svoboda Nad Úpou 01:28:31.3 49:59.2 41:09.0 (48)
47 13 / Z [318] Jana Ludvíková 1989 CZE Pilníkov 01:28:56.5 50:24.4 41:07.1 (46)
DNF / M [311] Jirka Hrdinka 1982 CZE RUN4FUN 18:35.0 (2)

result list 5km

start ~ 11:45:00

rank rank/cat. # name year state team finish delay lap#1lap#2lap#3
1 1 / M [538] Rudolf Cogan 1971 CZE Nová Paka 18:14.4
2 1 / JM [540] Tomáš Nesládek 2007 CZE Olfin car Ski Team 18:50.5 00:36.1
3 2 / JM [555] Aleš Kábrt 2005 CZE Triatlon Team Trutnov 19:12.7 00:58.3
4 2 / M [547] David Kubias 1979 CZE 19:25.2 01:10.8
5 3 / M [544] Luboš Holubec 1968 CZE TT Trutnov 19:35.9 01:21.5
6 4 / M [521] Tomáš Vondra 1992 CZE Loko Trutnov Triatlon 19:52.2 01:37.8
7 3 / JM [534] Petr Nesládek 2005 CZE olfin car 20:23.1 02:08.7
8 4 / JM [510] Vojtěch Kysela 2010 CZE Olfincar Ski Team Trutnov 20:52.5 02:38.1
9 5 / M [504] Henryk Drygalski 1979 CZE Trutnov 20:57.2 02:42.8
10 6 / M [514] Vojtěch Milata 2001 CZE TRUTNOV 21:27.0 03:12.6
11 5 / JM [515] Jan Novotný 2009 CZE OlfinCar Ski team 21:29.9 03:15.5
12 7 / M [505] Jan Haas 1984 CZE Kasper Swix Team 21:46.4 03:32.0
13 6 / JM [535] David Oupic 2008 CZE Lokomotiva Trutnov 22:34.4 04:20.0
14 8 / M [541] Michal Baťka 1979 CZE BBT 22:51.4 04:37.0
15 1 / JZ [527] Amálie Kornfeldová 2011 CZE Olfin Car Ski team Trutnov 23:00.6 04:46.2
16 2 / JZ [539] Elen Hromádková 2010 CZE OlfinCar Ski Team 23:11.5 04:57.1
17 1 / Z [537] Daniela Tylšová 1978 CZE Triatlon Team Trutnov 23:35.2 05:20.8
18 2 / Z [531] Miluše Machová 1995 CZE Trutnov 23:43.2 05:28.8
19 7 / JM [512] Tadeáš Lédl 2007 CZE Chvaleč 24:14.5 06:00.1
20 8 / JM [503] Matyáš Čepelka 2008 CZE Staré Buky 24:20.9 06:06.5
21 9 / JM [636] VojtĚch Tyrychtr 2014 CZE Atletika Trutnov 24:42.4 06:28.0
22 10 / JM [530] Matěj Hamáček 2011 CZE Olfincar Ski Team 24:56.6 06:42.2
23 11 / JM [529] Nicholas Bednář 2009 CZE OlfinCar Ski team 24:57.9 06:43.5
24 3 / JZ [516] Tereza Petrovová 2007 CZE TJ Lokomotiva Trutnov 24:58.4 06:44.0
25 9 / M [507] Martin Jiránek 1978 CZE Džusy a šťávy 25:03.0 06:48.6
26 12 / JM [542] Jakub Strasser 2007 CZE Pilníkov 25:29.2 07:14.8
27 13 / JM [533] Dominik Vacek 2009 CZE Mladé Buky 26:03.2 07:48.8
28 14 / JM [532] Martin Králík 2010 CZE Olfincar ski team 26:06.6 07:52.2
29 4 / JZ [524] Eliška Šretrová 2010 CZE Olfin Car Ski team Trutnov 26:07.4 07:53.0
30 10 / M [526] Radim Vondrák 1982 CZE Maro 26:35.6 08:21.2
31 3 / Z [513] Sára Malá 2003 CZE ČKS SKI Jilemnice 26:37.6 08:23.2
32 5 / JZ [637] Lucie Tyrychtrová 2012 CZE Atletika Trutnov 26:40.9 08:26.5
33 4 / Z [502] Zdeňka Coganová 1986 CZE Nová Paka 26:41.2 08:26.8
34 11 / M [525] Zdeněk Tomšík 1964 CZE Trutnov 26:56.9 08:42.5
35 12 / M [536] Martin Oupic 1967 CZE Trutnov 27:17.3 09:02.9
35 5 / Z [560] Aneta Schreiber 1988 CZE Trutnov 27:17.3 09:02.9
37 13 / M [520] Alexandr Rybak 1985 CZE Maro 27:55.3 09:40.9
38 14 / M [543] Miroslav Losman 1951 CZE Hradec Králové 28:09.8 09:55.4
39 15 / M [508] Jan Jirásek 1985 CZE Trutnov 28:35.1 10:20.7
40 6 / Z [501] Monika Andělová 1985 CZE Maro 28:57.2 10:42.8
41 16 / M [546] Pavel Matejsek 1993 CZE Svaz Českých Bohémů 29:05.9 10:51.5
42 7 / Z [549] Kristýna Benedeková 1989 CZE Jaroměř 30:16.4 12:02.0
43 15 / JM [545] Marek Flašar 2008 CZE Svaz Českých Bohémů 31:03.9 12:49.5
44 16 / JM [528] Tomáš Kubík 2010 CZE Maro 31:57.5 13:43.1
45 17 / M [517] Jan Pícha 1976 CZE Maro 33:25.5 15:11.1
46 8 / Z [518] Michaela Píchová 1980 CZE Maro 33:26.9 15:12.5
47 18 / M [523] Miroslav Ševčuk 1980 CZE Maro 33:27.7 15:13.3
48 17 / JM [550] Jiří Anděl 2010 CZE 33:53.2 15:38.8
49 6 / JZ [509] Barbora Kubíková 2007 CZE Maro 35:45.5 17:31.1
49 18 / JM [519] Jan Procházka 2007 CZE Maro 35:45.5 17:31.1

result list štafeta 4x5km

start ~ 11:45:00

rank rank/cat. team finish members lap#1lap#2lap#3
1 1 / ST Olfin Car Ski Team 01:12:56.6 1022 18:19.2 Dominik Kašpar 2003
2022 17:26.81 Mike Ophoff 1999
3022 18:35.07 Jindra Vojtěch 2005
4022 18:35.59 Pavel Melichar 2007
2 2 / ST Běžecký Klub Náchod 01:17:27.6 1015 19:40.0 Vladislav Dufka 1991
2015 20:07.94 Jakub Červený 1995
3015 19:07.6 Aneta Khýrová 1993
4015 18:32.11 Pepek Petrů 1986
3 3 / ST SK Stará Paka 01:18:02.4 1003 19:15.4 Martin Ježek 1983
2003 20:00.18 Jindřich Ježek 1986
3003 19:47.08 Tomáš Pánek 1985
4003 18:59.76 Vojtěch Pospíšil 1991
4 4 / ST Běžecký Klub Náchod 01:18:53.4 1016 20:53.9 Pavel Jelen 1991
2016 20:21.37 Ivoš Česenek 1987
3016 20:35.21 Klára Přibylová 1988
4016 17:02.97 Markéta Zeisková 1998
5 5 / ST Maratonstav Úpice 01:19:53.4 1018 20:36.9 Tomáš Kuťák 2004
2018 19:39.42 Petra Havlová 2006
3018 20:55.94 František Kuhn 2006
4018 18:41.18 Ondřej Souček 2006
6 6 / ST Avenir Financial Group 01:25:29.3 1021 19:37.4 Petr Veselý 1982
2021 23:11.1 Jan Zelenka 1984
3021 22:09.03 Jindřich Zelenka 2007
4021 20:31.8 Petr Veselý 1982
7 7 / ST TJ LOKO RETRO I 01:27:44.3 1005 21:55.1 Jan Melišík 1974
2005 21:11.84 Marie Havlová 1976
3005 21:53.65 Jaroslav Mollingr 1978
4005 22:43.71 Jan Plšek 1975
8 8 / ST Olfin Car - Vella Trutnov 01:29:24.5 1023 21:45.0 Lucie Mračková 2005
2023 21:31.4 Eliška Bímanová 2005
3023 24:47.81 Veronik černá 2005
4023 21:20.28 Jana Leblochová 2004
9 9 / ST Hokej HK 01:33:27.8 1024 23:48.6 Gašpar Michael 1990
2024 24:35.15 Martin Štohanzl 1990
3024 23:32.73 Radek Pilař 1990
4024 21:31.32 Radovan Pavlík 1990
10 10 / ST ZŠ Úpice-Lány 01:34:10.1 1017 21:14.6 Tomáš Tomčiak 2008
2017 25:35.09 Štěpán Astr 2007
3017 25:19.41 Štěpán Smékal 2008
4017 22:01.04 Šimon Souček 2008
11 11 / ST TJ LOKO RETRO II 01:37:13.8 1010 25:52.4 Hana Křivková 1982
2010 21:48.5 Jan Brož 1980
3010 22:28.48 Michal Brož 1980
4010 27:04.41 Zuzana Matoušková 1979
12 12 / ST Olfin Car Ski Team 01:37:43.0 1012 21:41.0 William Bednář 2009
2012 22:11.74 Marek Johan 2009
3012 25:16.63 Tomáš Matoulek 2009
4012 28:33.63 Matěj Zelenka 2010
13 13 / ST Bílí Tygři Liberec 2010 WHITE 01:40:41.1 1009 29:01.9 Radim Javůrek 2010
2009 25:46.37 Tereza Blahoutová 2010
3009 21:53.54 Václav Lochman 2010
4009 23:59.29 Robert Táborský 2010
14 14 / ST ZŠ Úpice-Lány 01:41:52.5 1002 25:24.4 Zdeněk Hrabánek 1958
2002 25:17.97 Vendula Janečková 1975
3002 27:51.3 Jonáš Kyselica 2004
4002 23:18.78 Jakub Huček 1987
15 15 / ST Bílí Tygři Liberec 2010 BLUE 01:41:58.9 1011 22:48.7 Martin Šmucr 2010
2011 26:02.93 Jan Blahout 2010
3011 29:38.69 Dominik Eder 2010
4011 23:28.57 Filip Švajda 2010
16 16 / ST wpj Vrchlabí 01:43:10.0 1001 24:26.0 Věra Štemberová 1983
2001 25:20.67 Dominika Gulisová 1996
3001 26:39.88 Lucie Medová 1992
4001 26:43.36 Lucie Tichá 1994
17 17 / ST Trutnov 01:46:10.3 1004 26:38.4 Jan Mánek 1977
2004 24:02.51 Filip Mánek 2010
3004 29:47.73 Adéla Mánková 2005
4004 25:41.65 Vojtěch Minařík 2009
18 18 / ST wpj Vrchlabí 3 01:51:32.4 1006 27:15.1 Lenka Procházková 1991
2006 34:36.08 Ondřej Beneš 1997
3006 25:00.77 Josef Kejzlar 1986
4006 24:40.46 Josef Špiroch 1988
19 19 / ST JIRKA KORN TEAM 01:53:05.9 1019 37:05.3 Jan Dusbaba 1985
2019 29:01.05 Tomáš Fenik 1981
3019 21:29.81 Jiří Korn 1979
4019 25:29.8 Adam Malafa 1996
20 20 / ST ARGO-HYTOS Vrchlabí 01:55:33.3 1014 27:39.4 Martina Harvey 1978
2014 22:36.05 Radek Tomáš 1980
3014 35:42.92 Hana Erlebachová 1976
4014 29:34.93 Lenka Metelková 1987
21 21 / ST Želvičky 01:56:27.5 1020 25:59.9 Eva Kirschová 1978
2020 32:00.27 Diana Pospíšilová 1976
3020 34:53.66 Krystýnka Szrtapková 1999
4020 23:33.7 Michaela Temelichová 1978
22 22 / ST Muna team - gymnázium Jilemnice 1980 01:59:45.8 1013 27:25.7 Petr Musil 1960
2013 31:32.19 Hana Fifková 1961
3013 33:25.61 Petr Moláček 1961
4013 27:22.31 Iveta Nosková 1961
23 23 / ST Trutnov 02:06:49.7 1007 29:50.4 Petr Sedláček 1999
2007 30:09.37 David Jarkovský 1996
3007 33:02.22 Eliška Petrová 2001
4007 33:47.68 Lenka Seláčková 2001
24 24 / ST wpj Vrchlabí 2 02:10:34.5 1008 29:29.8 Patricie Veselá 1999
2008 37:10.58 Andrea Chocholová 1991
3008 28:39.96 Jana Kalfařová 1987
4008 35:14.2 Pavlína Kusá 1988

result list 1/2 Maraton

start ~ 12:00:00

rank rank/cat. # name year state team finish delay lap#1lap#2lap#3lap#4
1 1 / M30+ [21] Marek Fajstavr 1988 CZE Trutnov Horní Staré Město 01:21:35.5 19:20.0 (3) 39:46.4 (2) 01:00:36.5 (2)
2 1 / M40+ [27] Tomáš Hak 1978 CZE Vítězná - Huntířov 01:24:44.9 03:09.4 19:29.9 (4) 40:02.8 (3) 01:02:05.6 (3)
3 2 / M40+ [45] Jan Malý 1973 CZE Eleven Run Team 01:28:49.5 07:14.0 19:42.2 (5) 41:15.4 (4) 01:04:30.4 (4)
4 3 / M40+ [68] Michal Vojtěch 1977 CZE Trutnov 01:29:17.6 07:42.1 21:57.4 (10) 44:35.3 (8) 01:07:10.4 (7)
5 4 / M40+ [15] Lukáš Bárta 1981 CZE SK BP Lumen Úpice 01:29:49.1 08:13.6 21:27.9 (8) 43:49.5 (6) 01:07:13.5 (8)
6 2 / M30+ [13] Michal Balcar 1985 CZE Maro 01:30:49.7 09:14.2 20:48.5 (6) 42:32.9 (5) 01:05:30.4 (5)
7 5 / M40+ [24] Ján Gogola 1977 SVK Imeľ 01:30:54.6 09:19.1 21:26.9 (7) 43:59.2 (7) 01:07:09.7 (6)
8 1 / M18+ [2] Ondřej Hejna 2002 CZE TJ MARATONSTAV ÚPICE 01:31:00.1 09:24.6 23:24.6 (19) 46:32.9 (9) 01:09:10.1 (9)
9 6 / M40+ [40] Luboš Kosek 1979 CZE Hostinné 01:33:46.0 12:10.5 22:36.4 (15) 46:41.0 (12) 01:10:25.9 (11)
10 3 / M30+ [36] Vojtěch Hulík 1987 CZE HTW 01:34:13.9 12:38.4 22:33.7 (12) 46:39.2 (11) 01:10:19.0 (10)
11 4 / M30+ [28] Tomáš Hanuš 1989 CZE Trutnov 01:37:06.4 15:30.9 23:23.8 (18) 47:11.2 (15) 01:12:07.8 (12)
12 7 / M40+ [75] Radomír Kirsch 1975 CZE Triatlon Team Loko Trutnov 01:37:35.8 16:00.3 23:24.9 (20) 48:04.9 (17) 01:13:00.6 (16)
13 1 / Z30+ [81] Milena Štolfová 1986 CZE Trutnov 01:39:56.6 18:21.1 22:54.3 (16) 46:51.8 (14) 01:12:29.3 (13)
14 2 / M18+ [54] Tomáš Říha 1995 CZE Hvězda Pardubice 01:40:18.5 18:43.0 21:56.6 (9) 46:38.9 (10) 01:12:46.7 (14)
15 1 / Z18+ [80] Ema Pradeová 2008 CZE Liberec 01:40:28.6 18:53.1 22:34.6 (13) 47:57.7 (16) 01:14:37.7 (17)
16 2 / Z30+ [52] Pavlína Petrovová 1983 CZE Trutnov 01:40:30.1 18:54.6 22:35.8 (14) 46:49.9 (13) 01:12:59.8 (15)
17 8 / M40+ [78] Jan Dufek 1977 CZE Velké Svatoňovice 01:41:15.8 19:40.3 23:32.8 (23) 48:34.5 (19) 01:14:39.6 (18)
18 9 / M40+ [90] David Parák 1979 CZE Svitavy-Lačnov 01:41:33.7 19:58.2 24:10.2 (32) 49:48.7 (25) 01:15:59.1 (21)
18 3 / M18+ [34] Adam Hošek 2007 CZE Trutnov 01:41:33.7 19:58.2 26:09.2 (53) 52:29.7 (44) 01:16:46.0 (26)
20 10 / M40+ [53] Martin Ryšavý 1975 CZE Prolog Bike 01:42:23.0 20:47.5 23:53.0 (27) 49:41.3 (24) 01:16:37.7 (25)
21 11 / M40+ [42] Daniel Kubík 1979 CZE Maro 01:42:45.9 21:10.4 23:23.1 (17) 48:59.0 (22) 01:15:32.9 (20)
22 5 / M30+ [60] Jan Špelda 1987 CZE Trutnov 01:43:01.0 21:25.5 25:48.2 (44) 52:16.0 (42) 01:18:51.1 (35)
23 4 / M18+ [79] Vojtěch Martinec 2000 CZE Broumov 01:43:11.9 21:36.4 24:35.5 (36) 50:03.3 (28) 01:16:13.4 (23)
24 6 / M30+ [47] Lukáš Marinoff 1992 CZE Třebechovice Pod Orebem 01:43:17.2 21:41.7 25:08.6 (43) 51:22.8 (36) 01:17:24.9 (27)
25 3 / Z30+ [12] Jana Ágh Lábusová 1987 CZE Praha 01:45:17.5 23:42.0 23:33.6 (25) 48:28.6 (18) 01:15:23.3 (19)
26 7 / M30+ [11] Lukáš Ágh 1989 SVK Bratislava 01:45:18.5 23:43.0 25:02.7 (42) 51:05.6 (33) 01:18:03.1 (30)
27 12 / M40+ [84] Luboš švec 1980 CZE 01:45:21.7 23:46.2 23:33.3 (24) 48:40.5 (21) 01:16:25.7 (24)
28 13 / M40+ [56] Jan Sedláček 1978 CZE Hradecký Kamzík 01:45:33.8 23:58.3 24:26.1 (35) 50:41.4 (31) 01:17:35.6 (29)
29 14 / M40+ [71] Dušan Záruba 1974 CZE Maro 01:46:17.3 24:41.8 24:36.7 (37) 51:11.8 (35) 01:18:39.9 (33)
30 2 / Z18+ [66] Klára Vašinová 2004 CZE Praha 01:46:37.7 25:02.2 25:54.2 (47) 52:16.6 (43) 01:19:16.0 (37)
31 15 / M40+ [69] Zdenek Vojtíšek 1973 CZE Maro 01:46:40.1 25:04.6 23:58.2 (30) 50:07.1 (29) 01:17:34.3 (28)
32 8 / M30+ [38] Josef Klapkovský 1992 CZE Maro 01:47:06.5 25:31.0 23:48.3 (26) 49:10.1 (23) 01:16:06.8 (22)
33 1 / M50+ [58] Martin Sláma 1968 CZE Východočeská Televize V1 01:48:03.9 26:28.4 24:43.4 (40) 51:44.3 (38) 01:19:33.6 (38)
34 16 / M40+ [17] David Beneš 1975 CZE Praha 5 01:48:10.4 26:34.9 24:25.0 (34) 50:56.3 (32) 01:19:03.9 (36)
35 17 / M40+ [70] Petr Vrána 1980 CZE Uhni, havran letí 01:48:21.1 26:45.6 23:28.1 (21) 49:59.8 (27) 01:18:15.7 (31)
36 18 / M40+ [86] Maciej Harasym 1977 POL Mukn pod Stoza 01:48:43.0 27:07.5 26:10.2 (54) 53:11.7 (47) 01:20:25.4 (41)
37 9 / M30+ [67] Pavel Vodička 1985 CZE Karlov Stará Paka 01:49:27.8 27:52.3 24:20.3 (33) 51:44.2 (37) 01:20:57.3 (42)
38 5 / M18+ [50] Tomáš Pařízek 1999 CZE Hradec Králové 01:49:33.8 27:58.3 26:57.2 (60) 53:48.6 (51) 01:21:11.0 (45)
39 1 / Z50+ [73] Lenka Flašarová 1972 CZE Svaz Českých Bohémů 01:50:34.7 28:59.2 24:39.1 (38) 52:02.3 (39) 01:21:08.4 (44)
40 2 / M50+ [49] Jan Mraček 1966 CZE Run the World 01:50:54.5 29:19.0 25:57.5 (49) 53:33.1 (48) 01:21:57.1 (47)
41 19 / M40+ [76] Vilém Vatrt 1981 CZE Quadient 01:51:07.7 29:32.2 24:03.9 (31) 51:10.4 (34) 01:20:01.0 (39)
42 20 / M40+ [61] Tomáš Ráliš 1973 CZE Prostě běž! 01:51:15.8 29:40.3 26:07.5 (52) 53:35.9 (50) 01:22:33.3 (49)
43 6 / M18+ [83] Jaroslav Hanzl 2005 CZE Bílá Třemešná 01:51:57.9 30:22.4 21:59.2 (11) 48:39.2 (20) 01:18:49.4 (34)
44 3 / M50+ [26] Pavel Hajný 1971 CZE Maro 01:51:59.3 30:23.8 27:00.6 (62) 54:51.6 (54) 01:23:34.6 (51)
45 7 / M18+ [20] Jakub Erban 1993 CZE Janské Lázně 01:52:03.3 30:27.8 24:42.4 (39) 52:14.6 (41) 01:21:41.5 (46)
46 10 / M30+ [74] Antonín Branský 1991 CZE FC Bukovka 01:52:09.5 30:34.0 25:57.5 (48) 52:58.6 (45) 01:21:00.3 (43)
47 4 / M50+ [51] Jan Pen 1965 CZE Maro 01:52:28.8 30:53.3 26:07.5 (51) 53:35.9 (49) 01:22:39.9 (50)
48 5 / M50+ [88] Roman Jezbera 1970 CZE Chomutice 01:53:07.8 31:32.3 23:54.8 (28) 50:15.5 (30) 01:20:23.5 (40)
49 2 / Z50+ [16] Lenka Bayerová 1968 CZE TJ Sokol Unhošť 01:54:05.3 32:29.8 24:47.5 (41) 53:09.7 (46) 01:23:56.7 (52)
50 8 / M18+ [62] Peter Štoffa 1996 SVK Prešov 01:54:30.8 32:55.3 27:45.8 (66) 57:11.5 (61) 01:26:33.6 (56)
51 11 / M30+ [39] David Kollert 1989 CZE Maro 01:56:14.9 34:39.4 25:51.8 (45) 54:17.3 (52) 01:24:22.2 (53)
52 9 / M18+ [64] Jakub Tomášek 1994 CZE Maro 01:56:48.3 35:12.8 25:52.7 (46) 54:19.3 (53) 01:24:35.4 (54)
53 21 / M40+ [31] Daniel Havelka 1977 CZE ZPA Smart Energy 01:56:59.7 35:24.2 23:55.9 (29) 52:03.3 (40) 01:22:30.1 (48)
54 1 / Z40+ [59] Kateřina Stránská 1975 CZE Maro 01:57:08.2 35:32.7 26:54.7 (58) 56:42.3 (59) 01:27:10.4 (59)
55 6 / M50+ [3] Miroslav Aubrecht 1969 CZE 01:57:08.7 35:33.2 27:39.4 (65) 57:14.4 (63) 01:27:36.8 (60)
56 2 / Z40+ [55] Milana Sahánková 1980 CZE Rudník U Vrchlabí 01:58:25.8 36:50.3 26:57.2 (59) 56:31.1 (57) 01:26:55.0 (58)
57 7 / M50+ [65] Martin Tupec 1968 CZE Trutnov 01:58:55.8 37:20.3 26:05.0 (50) 54:55.5 (55) 01:25:37.8 (55)
58 22 / M40+ [35] Pavel Hošek 1974 CZE Staré Buky 01:59:32.8 37:57.3 26:27.6 (56) 55:37.5 (56) 01:26:44.1 (57)
59 23 / M40+ [43] Lukáš Kummer 1978 CZE Hradec Králové 02:01:01.3 39:25.8 26:58.8 (61) 56:44.0 (60) 01:28:58.3 (62)
60 12 / M30+ [87] Andrzej Harasym 1989 POL Ostre Koło Lubawka 02:01:27.1 39:51.6 26:51.3 (57) 56:42.0 (58) 01:28:18.8 (61)
61 4 / Z30+ [25] Yulia Gottstein 1987 CZE Vrchlabi 02:02:00.8 40:25.3 27:56.4 (68) 57:50.6 (64) 01:29:32.8 (63)
62 24 / M40+ [22] Michal Figera 1979 CZE VlČice U Trutnova 02:03:47.9 42:12.4 27:21.6 (63) 57:59.9 (65) 01:30:23.4 (64)
62 3 / Z40+ [23] Petra Figerová 1979 CZE Vlčice 02:03:47.9 42:12.4 27:27.6 (64) 58:05.8 (66) 01:30:31.4 (65)
64 13 / M30+ [30] Jakub Hauschke 1989 CZE Maro 02:04:51.0 43:15.5 23:31.5 (22) 49:56.9 (26) 01:18:36.8 (32)
65 3 / Z50+ [33] Lucie Horáčková 1972 CZE Svoboda Nad Úpou 02:06:19.4 44:43.9 27:56.0 (67) 59:52.3 (67) 01:32:28.8 (66)
66 4 / Z40+ [89] Jitka Paráková 1981 CZE Svitavy-Lačnov 02:08:18.6 46:43.1 29:57.3 (70) 01:02:05.9 (69) 01:35:31.4 (67)
67 4 / Z50+ [85] Renáta Grundmanová 1966 CZE 02:10:56.8 49:21.3 28:54.1 (69) 01:02:05.7 (68) 01:38:20.2 (70)
68 8 / M50+ [4] Vítek Minařík 1972 CZE 02:12:05.5 50:30.0 30:08.6 (71) 01:02:20.7 (70) 01:35:50.4 (69)
69 5 / Z30+ [32] Petra Honzová 1984 CZE Maro 02:12:35.8 51:00.3 32:48.8 (72) 01:06:25.2 (71) 01:39:56.3 (71)
70 14 / M30+ [18] Jiří Berger 1990 CZE Rozběháme Jaroměř 02:18:28.4 56:52.9 26:11.3 (55) 57:13.0 (62) 01:35:47.2 (68)
71 9 / M50+ [48] Václav Máslo 1968 CZE jako po másle 02:33:08.2 01:11:32.7 32:59.8 (73) 01:09:51.4 (72) 01:49:27.6 (72)
72 10 / M18+ [44] Pavel Kutík 1995 CZE Trutnov 03:11:12.6 01:49:37.1 39:21.5 (74) 01:25:14.9 (73) 02:13:32.6 (73)
DNF / M40+ [77] David Štangler 1974 CZE Loko Trutnov triatlon 18:53.5 (2)
DNS / M50+ [46] Yannick Maravaud 1971 CZE Libňatov
DNS / Z30+ [1] Eva Vrabcová Nývltová 1986 CZE Olfin Car Ski team
DSQ / M40+ [82] Drahomír Randa 1974 CZE běžecké tréninky on line 17:32.8 (1) 34:48.4 (1) 54:51.2 (1)