maraton

mtb

results

Moravský bikemaraton 2021

2021-08-28 Leština (Zábřeh) 

archiv

announcement

registration

start list

results

80km total: 43 , men : 38, women: 5, Muži A: 5, Muži B: 9, Muži C: 16, Muži D: 8, Ženy A: 1, Ženy: 4 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf] [csv]
50km total: 167 , men : 162, women: 5, Junioři: 10, Muži I: 102, Muži II: 33, Muži III: 17, Juniorky: 0, Ženy: 5 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf] [csv]
Tandemy 50km MČRaSR total: 2 , men : 1, women: 1, Tandemy: 2 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf] [csv]
30km total: 51 , men : 39, women: 12, Předžáci: 4, MladšíŽaci: 5, StaršíŽáci: 5, Kadeti: 4, TouristOpen: 27, Předžačky: 0, MladšíŽákyně: 3, StaršíŽákyně: 1, Kadetky: 1, PekařkyMladší: 0, Pekařky: 1 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf] [csv]
handicap 15km total: 4 , men : 2, women: 2, Muži: 2, Ženy: 2 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf] [csv]
file file type size last modified
Soutez Tymu pdf 28600B28.08.2021 16:17:15

result list 80km

start ~ 11:05:20

rank rank/cat. # name year state team finish delay lap#2
1 1 / Muži A [ 19 ] Dominik Kunert 2002 CZE Tribike Mtb Academy 03:00:00.9
2 2 / Muži A [ 31 ] Matyáš Strupek 1997 CZE Biketeam Tj Zlaté Hory 03:03:47.9 03:47.0
3 3 / Muži A [ 8 ] Michal Dušek 1992 CZE Ghost Team 03:12:00.3 11:59.4
4 1 / Muži C [ 46 ] Jan Čižmář 1977 CZE Castelli Hc Bike Zlín 03:12:50.3 12:49.4
5 1 / Muži B [ 10 ] Radek Hlásný 1985 CZE Písařov 03:13:20.7 13:19.8
6 2 / Muži C [ 1 ] Tomáš Kechrt 1981 CZE Prime Sport Expert 03:14:07.1 14:06.2
7 4 / Muži A [ 41 ] Radek Holec 1999 CZE Bikesport Team Mohelnice 03:15:16.7 15:15.8
8 1 / Muži D [ 12 ] Petr Hrubý 1967 CZE Sk Salith Šumperk 03:17:36.6 17:35.7
9 3 / Muži C [ 34 ] Petr Hvolka 1975 CZE Kilpi Racing Team 03:18:35.4 18:34.5
10 2 / Muži B [ 23 ] Patrik Němec 1990 CZE Loštice 03:18:51.6 18:50.7
11 3 / Muži B [ 39 ] David Wolf 1990 CZE In-life Cycling Team 03:18:55.3 18:54.4
12 4 / Muži B [ 42 ] Pavel Laucký 1983 CZE Nezamyslice 03:19:19.1 19:18.2
13 4 / Muži C [ 35 ] Martin Tyráček 1973 CZE Moolbike.cz 03:22:41.4 22:40.5
14 5 / Muži B [ 37 ] Martin Halfar 1989 CZE Esenbáci Jeseník 03:22:41.7 22:40.8
15 5 / Muži C [ 6 ] Martin Bartoš 1979 CZE Bike Sport Team Mohelnice 03:23:16.7 23:15.8
16 6 / Muži C [ 38 ] Martin Mervart 1977 CZE Specialized-Štíty 03:24:21.2 24:20.3
17 7 / Muži C [ 25 ] Robert Planička 1976 CZE Bikesport Team Mohelnice 03:25:13.2 25:12.3
18 6 / Muži B [ 40 ] Martin Zbýň 1989 CZE Bohdíkov 03:30:16.1 30:15.2
19 5 / Muži A [ 2 ] Vojtěch Bednarský 1997 CZE Cykloklub Morava 03:31:40.5 31:39.6
20 8 / Muži C [ 33 ] Tomáš Vychodil 1976 CZE Biketeam Tj Zlaté Hory 03:34:58.4 34:57.5
21 2 / Muži D [ 9 ] Aleš Flégl 1963 CZE Casiaexcaliber Racing 03:35:19.4 35:18.5
22 9 / Muži C [ 7 ] František Čmakal 1977 CZE Cyklo Polách A Syn 03:40:16.7 40:15.8
22 3 / Muži D [ 11 ] Lubomir Horký 1968 CZE Cykloklub Morava 03:40:16.7 40:15.8
24 4 / Muži D [ 24 ] Václav Panoch 1969 CZE Biketeam Tj Zlaté Hory 03:40:30.2 40:29.3
25 10 / Muži C [ 47 ] Tomáš Kostka 1974 CZE Vikýřovice 03:40:37.6 40:36.7
26 7 / Muži B [ 29 ] Petr Slavíček 1990 CZE Tribike Mtb Academy 03:42:32.9 42:32.0
27 5 / Muži D [ 22 ] Zdeněk Nádvorník 1962 CZE Mtb Koala 03:46:16.3 46:15.4
28 11 / Muži C [ 43 ] Zbyněk Vítámvás 1973 CZE 03:47:23.9 47:23.0
29 12 / Muži C [ 45 ] Petr Odložil 1978 CZE Hrabová 03:50:47.6 50:46.7
30 13 / Muži C [ 30 ] Otakar Srovnal 1975 CZE Zábřeh 03:52:51.6 52:50.7
31 14 / Muži C [ 20 ] Lukáš Malínek 1980 CZE Bikesport Team Mohelnice 03:56:38.8 56:37.9
32 8 / Muži B [ 21 ] Štěpán Musil 1988 CZE Žamberk 03:59:11.7 59:10.8
33 15 / Muži C [ 28 ] David Ryšavý 1975 CZE Bikesport Team Mohelnice 03:59:27.9 59:27.0
34 6 / Muži D [ 32 ] Alois Uchytil 1966 CZE Biketeam Tj Zlaté Hory 04:00:18.6 01:00:17.7
35 9 / Muži B [ 27 ] Zdeněk Ryšavý 1987 CZE Zábřeh 04:07:22.9 01:07:22.0
36 1 / Ženy [ 44 ] Ivana Doležalová 1982 CZE Sk Vyhlídka Šternberk 04:07:52.3 01:07:51.4
37 2 / Ženy [ 18 ] Eva Komárková 1958 CZE Cyklo Polách A Syn 04:31:51.5 01:31:50.6
38 7 / Muži D [ 36 ] Jiří Šváb 1969 CZE Cyklo Polách a syn Šumperk 04:32:50.7 01:32:49.8
39 8 / Muži D [ 14 ] Vladimír Jáně 1968 CZE Bludov 04:37:54.6 01:37:53.7
40 3 / Ženy [ 17 ] Lenka Kašparová 1979 CZE Biketeam Tj Zlaté Hory 04:46:39.6 01:46:38.7
41 4 / Ženy [ 26 ] Dagmar Přibylová 1971 CZE Cyklotým Havířov 04:56:33.4 01:56:32.5
42 16 / Muži C [ 15 ] Petr Jansa 1976 CZE Ck Slovan Moravská Třebová 04:58:46.2 01:58:45.3
DNF / Ženy A [ 16 ] Vendula Kacálková 2002 CZE Cyklo Tým Havířov

result list 50km

start ~ 11:05:20

rank rank/cat. # name year state team finish delay lap#2
1 1 / Junioři [ 253 ] Jakub Zemene 2003 CZE Short Bike Academy Opletal 01:43:48.4
2 1 / Muži I [ 245 ] Ludvík Kurečka 1996 CZE Kck Zlín 01:45:21.5 01:33.1
3 2 / Muži I [ 259 ] Marek Hejtmánek 1997 CZE Sk Salith Šumperk 01:47:51.0 04:02.6
4 2 / Junioři [ 237 ] Jaroslav Vykydal 2003 CZE Tj Aš Mladá Boleslav 01:49:13.1 05:24.7
5 3 / Muži I [ 282 ] Josef Karas 1997 CZE Tučapy 01:49:18.5 05:30.1
6 4 / Muži I [ 162 ] Pavel Kvítek 1986 CZE Kovo Praha 01:49:18.6 05:30.2
7 5 / Muži I [ 217 ] Josef Vopařil 1985 CZE Moravská Třebová 01:52:09.2 08:20.8
8 6 / Muži I [ 169 ] Antonín Maňur 1989 CZE Stará Ves 01:53:02.0 09:13.6
9 7 / Muži I [ 178 ] Patrik Novák 1992 CZE Tribike Mtb Academy 01:53:34.7 09:46.3
10 3 / Junioři [ 199 ] Karel Smolen 2003 CZE Cyklo Team Kolárna 01:54:06.1 10:17.7
11 4 / Junioři [ 118 ] Štěpán Bureš 2003 CZE DIBLA Team 01:54:49.6 11:01.2
12 5 / Junioři [ 283 ] Tomáš Kohout 2005 CZE Kolofix Olomouc 01:55:30.1 11:41.7
13 8 / Muži I [ 212 ] Aleš Vávra 1982 CZE Olomouc 01:56:26.1 12:37.7
14 9 / Muži I [ 230 ] Martin Langer 1984 CZE MOOLBIKE.CZ 01:57:23.2 13:34.8
15 10 / Muži I [ 184 ] Josef Petrus 1973 CZE Bt ÚŠtĚk 01:57:25.1 13:36.7
16 11 / Muži I [ 186 ] Tomáš Pohl 1973 CZE Pbv Mtb Team Brno 01:57:29.3 13:40.9
17 12 / Muži I [ 209 ] Jan Šuba 1984 CZE Vosa Šumvald 02:01:01.6 17:13.2
18 6 / Junioři [ 280 ] Maxim Lakota 2003 CZE Tufo Cyklozákladna Otrkovice 02:01:04.1 17:15.7
19 13 / Muži I [ 170 ] Jaroslav Matušů 1975 CZE Vikýřovice 02:01:04.3 17:15.9
20 14 / Muži Ipekar [ 152 ] Ivo Kolář 1988 CZE Pekařství A Cukrářství Sázava S.r.o. 02:01:11.8 17:23.4
21 15 / Muži Ihandicap [ 144 ] Tomáš Kajnar 1978 CZE Zlaté Hory 02:01:54.3 18:05.9
22 16 / Muži I [ 158 ] Petr Kuběna 1978 CZE Ostrava 02:01:55.1 18:06.7
23 17 / Muži I [ 124 ] Jan Doležal 1979 CZE Cyklo Klub Bendl 02:01:55.4 18:07.0
24 18 / Muži I [ 214 ] Pavel Vlček 1990 CZE Litovel 02:02:01.0 18:12.6
25 1 / Muži III [ 202 ] Leopold Spáčil 1959 CZE Mondraker Racing Team 02:02:56.2 19:07.8
26 19 / Muži I [ 205 ] Martin Šenk 1978 CZE Vosa Šumvald 02:04:02.3 20:13.9
27 20 / Muži I [ 267 ] Milan Stryk 1985 CZE Bikesport Team Mohelnice 02:04:13.0 20:24.6
28 1 / Ženy [ 138 ] Veronika Hrubá 1998 CZE Bikesport Team Mohelnice 02:05:04.3 21:15.9
29 21 / Muži I [ 239 ] Jiří Pěnička 1979 CZE Zábřeh, Zvole 02:05:15.1 21:26.7
30 22 / Muži I [ 279 ] Václav Rozehnal 1974 CZE Promotorsport 02:05:56.0 22:07.6
31 23 / Muži I [ 249 ] Martin Bernátek 1991 CZE Okolo.cc 02:05:56.8 22:08.4
32 24 / Muži I [ 114 ] Patrik Böser 1982 CZE Iig Úštěk 02:05:56.9 22:08.5
33 25 / Muži I [ 271 ] Jaroslav Rýznar 1986 CZE KolÁrna Cyklo Team 02:05:58.2 22:09.8
34 26 / Muži I [ 234 ] Marcel Železný 1994 CZE MOOLBIKE.CZ 02:07:08.6 23:20.2
35 7 / Junioři [ 122 ] František Čmakal 2003 CZE Cyklo Polách A Syn Šumperk 02:07:36.9 23:48.5
36 27 / Muži I [ 244 ] Jiři König 1978 CZE Cykloklub Morava 02:07:54.7 24:06.3
37 1 / Muži II [ 136 ] Ctibor Hejtmánek 1968 CZE Shotr Bike 02:08:38.8 24:50.4
37 28 / Muži I [ 287 ] Stanislav Tylšar 1985 CZE Leština 02:08:38.8 24:50.4
39 2 / Ženy [ 218 ] Jana Vorlíčková 1995 CZE Kilpi Kome Klub 02:08:42.5 24:54.1
40 29 / Muži I [ 175 ] Viktor Navrátil 1976 CZE Vosa Šumvald 02:08:53.6 25:05.2
41 2 / Muži III [ 157 ] Jiří Kouřil 1955 CZE Fitko Jeseník 02:09:15.0 25:26.6
42 2 / Muži II [ 203 ] Josef Staník 1969 CZE Bike Sport Uničov 02:11:05.4 27:17.0
43 30 / Muži I [ 258 ] Jiří Horák 1987 CZE Mohelnice 02:11:07.3 27:18.9
44 31 / Muži I [ 139 ] Petr Hrubý 1994 CZE Coarse Cycling Team 02:11:16.9 27:28.5
45 32 / Muži I100kg [ 189 ] David Rešl 1975 CZE Bikesport Team Mohelnice 02:11:18.0 27:29.6
46 33 / Muži I [ 192 ] David Richter 1977 CZE Tofido 02:11:22.6 27:34.2
46 3 / Muži IIpekar [ 243 ] Roman Körner 1968 CZE United Bakeries 02:11:22.6 27:34.2
48 34 / Muži I [ 255 ] Zbyněk Trunečka 1975 CZE Bikesport Team Mohelnice 02:11:43.0 27:54.6
49 35 / Muži I [ 215 ] Michal Vogel 1976 CZE Šumperk 02:12:11.3 28:22.9
50 4 / Muži II [ 116 ] Petr Buček 1968 CZE Novatop 02:12:12.4 28:24.0
51 3 / Muži III [ 143 ] Juraj Jiroutek 1960 CZE In - Life Cycling Team 02:12:33.3 28:44.9
52 5 / Muži II [ 228 ] Miloš Hejtmánek 1963 CZE Has Bike 02:13:15.4 29:27.0
53 36 / Muži I [ 229 ] Pavel Hűbl 1976 CZE Prestige Cycling Team 02:13:25.4 29:37.0
54 37 / Muži I [ 185 ] Petr Plesník 1975 CZE Lesnice 02:14:04.4 30:16.0
55 38 / Muži I [ 233 ] Tomáš Vařeka 1992 CZE MOOLBIKE.CZ 02:14:51.3 31:02.9
56 4 / Muži III [ 225 ] Pavel Zourek 1960 CZE Pbv Mtb Team Brno 02:14:51.7 31:03.3
57 39 / Muži I [ 219 ] Jiří Vrána 1976 CZE Znojmo 02:15:35.6 31:47.2
58 6 / Muži II [ 226 ] Milan Žovinec 1968 CZE Vemblődi Uničov 02:15:54.2 32:05.8
59 40 / Muži I [ 240 ] Petr Pokorný 1978 CZE Cyklo Team Kolárna 02:15:55.3 32:06.9
60 41 / Muži I [ 247 ] David Holý 1999 CZE Tribike Mtb Academy 02:16:09.5 32:21.1
61 7 / Muži II [ 129 ] Miroslav Galuszka 1970 CZE Karviná 02:16:11.7 32:23.3
62 42 / Muži I [ 168 ] Tomáš Malý 1974 CZE Kn Project Zábřeh 02:16:13.5 32:25.1
63 8 / Muži II [ 264 ] Petr Novotný 1967 CZE Zábřeh 02:16:22.5 32:34.1
64 43 / Muži I [ 269 ] Jan Jurena 1980 CZE Maniac Pedals 02:16:23.7 32:35.3
65 8 / Junioři [ 286 ] Roman Skoumal 2003 CZE Bikesport Team Mohelnice 02:16:26.9 32:38.5
66 3 / Ženy [ 242 ] Kateřina Matysík 1990 CZE Matysík Mtb Racing 02:16:29.6 32:41.2
67 9 / Muži II [ 151 ] Pavel Kohoutek 1970 CZE Prostějov 02:16:30.8 32:42.4
68 44 / Muži I [ 235 ] Jaroslav Řeháček 1992 CZE Rafkarna Idea Cycling Team 02:17:36.5 33:48.1
69 5 / Muži III [ 166 ] Milan Machalický 1961 CZE Cycloracing Olomouc 02:17:38.1 33:49.7
70 10 / Muži II [ 198 ] Richard Sláma 1962 CZE Pbv Mtb Team Brno 02:17:40.9 33:52.5
71 11 / Muži II [ 276 ] Milan Honig 1969 CZE Chudobín 02:17:41.4 33:53.0
72 6 / Muži III [ 140 ] Vladimir Hynek 1958 CZE Jeseničtí Orli 02:18:58.3 35:09.9
73 45 / Muži I [ 156 ] Michal Lešovský 1992 CZE Team Režibike 02:19:52.9 36:04.5
74 46 / Muži I [ 224 ] Jindřich Zmeškal 1985 CZE Śternberk 02:19:58.4 36:10.0
75 47 / Muži I [ 163 ] Filip Leopold 1977 CZE Šternberk 02:20:37.2 36:48.8
76 48 / Muži I [ 120 ] Michal Čamek 1995 CZE Dukla Chromeč 02:20:47.7 36:59.3
77 49 / Muži I [ 145 ] Petr Kašpar 1975 CZE Biketeam Tj Zlaté Hory 02:21:11.0 37:22.6
78 7 / Muži III [ 248 ] Miroslav Havlíček 1954 CZE Luká-březina 02:21:16.6 37:28.2
79 50 / Muži I [ 246 ] Radek Jorda 1983 CZE Olomouc 02:21:22.5 37:34.1
80 9 / Junioři [ 190 ] Vojtěch Riedl 2006 CZE Dukla Chromeč 02:22:16.6 38:28.2
80 12 / Muži II [ 191 ] Petr Riedl 1966 CZE Dukla Chromeč 02:22:16.6 38:28.2
82 51 / Muži I [ 208 ] Michal Šrůtek 1983 CZE Kongo Team 02:23:16.3 39:27.9
83 8 / Muži III [ 154 ] Milan Konopa 1961 CZE Credo Team 02:23:22.0 39:33.6
84 13 / Muži II [ 165 ] Ladislav Liška 1970 CZE Lipová 02:23:26.4 39:38.0
85 52 / Muži I [ 161 ] Pavel Kunčár 1979 CZE Česká Třebová 02:23:53.1 40:04.7
86 9 / Muži III [ 275 ] Daniel Kubín 1953 CZE šumperk 02:25:14.7 41:26.3
87 14 / Muži II [ 263 ] Pavel Hotový 1970 CZE Cyklo Polách A Syn 02:25:52.9 42:04.5
88 53 / Muži Ihandicap [ 110 ] Tomáš Mastík 1978 CZE Handicap 02:26:07.5 42:19.1
89 15 / Muži II [ 167 ] Jaroslav Maixner 1966 CZE Lanškroun 02:26:08.8 42:20.4
90 54 / Muži I [ 260 ] Jan Mosler 1980 CZE Lokotechnika,s.r.o 02:26:44.3 42:55.9
91 16 / Muži II [ 216 ] Miroslav Vondruška 1969 CZE Biketeam Tj Zlaté Hory 02:27:30.8 43:42.4
92 55 / Muži I [ 197 ] Vojtěch Skalický 2000 CZE Lesnice 02:28:22.4 44:34.0
93 17 / Muži II [ 284 ] Milan Polách 1964 CZE 02:28:34.3 44:45.9
94 56 / Muži I [ 160 ] Ondřej Kubiš 1988 CZE Biketeam Tj Zlaté Hory 02:28:34.7 44:46.3
95 57 / Muži I [ 220 ] Petr Všetiček 1977 CZE Mladějovice 02:29:14.9 45:26.5
96 18 / Muži II [ 200 ] Miroslav Sobala 1962 CZE Biketeam Tj Zlaté Hory 02:29:16.7 45:28.3
97 58 / Muži I [ 227 ] Ivo Hanzlík 1985 CZE MOOLBIKE.CZ 02:29:22.0 45:33.6
98 19 / Muži II [ 111 ] Milan Babiánek 1963 CZE Miko Cycles Přerov 02:29:40.3 45:51.9
99 59 / Muži I [ 273 ] Antonín Cigánek 1979 CZE 90 Kg živé Váhy 02:29:45.4 45:57.0
100 20 / Muži II [ 270 ] Petr Knárek 1966 CZE Zábřeh 02:29:57.3 46:08.9
101 21 / Muži II [ 277 ] Miroslav Podešva 1968 CZE Medlov 02:30:40.2 46:51.8
102 22 / Muži IIpekar [ 188 ] Radek Pospíšil 1963 CZE Omega Cz - Morava 02:31:42.9 47:54.5
103 60 / Muži I [ 148 ] Jan Klar 1984 CZE Šternberk 1 02:32:45.6 48:57.2
103 60 / Muži I [ 281 ] Pavel Kovář 1973 CZE Česká Třebová 02:32:45.6 48:57.2
105 62 / Muži I [ 121 ] Jan Čech 2002 CZE On - Off Team 02:33:11.5 49:23.1
106 63 / Muži I [ 141 ] Lukáš Chamlar 1988 CZE Bouda Madafaka 02:34:52.6 51:04.2
107 64 / Muži I [ 134 ] Miroslav Havlíček 1992 CZE Tribike Mtb Academy 02:34:55.6 51:07.2
108 4 / Ženy [ 173 ] Jana Nádvorníková 1994 CZE Mtb Koala 02:35:16.3 51:27.9
109 65 / Muži I [ 261 ] Pavel Matura 1976 CZE Bludov 02:35:30.2 51:41.8
110 23 / Muži II100kg [ 274 ] Vladimír Kistan 1971 CZE Rymarov 02:35:33.3 51:44.9
111 66 / Muži I [ 278 ] František Rýznar 1988 CZE Cz Loko 02:35:48.1 51:59.7
112 67 / Muži I [ 127 ] Jiří Fričar 1975 CZE Mtb Horka 02:35:56.1 52:07.7
113 24 / Muži II [ 266 ] Ladislav Unzeitig 1967 CZE 02:36:29.5 52:41.1
114 25 / Muži II [ 223 ] Libor Vyhlídal 1967 CZE Zábřeh 02:37:07.1 53:18.7
115 68 / Muži I [ 285 ] Tomáš Gerhard 1972 CZE Duko Rýmařov 02:37:16.2 53:27.8
116 69 / Muži I [ 119 ] Tomáš Cahlík 1987 CZE Šumperk 02:37:31.2 53:42.8
117 70 / Muži I [ 112 ] Stanislav Badal 1978 CZE Skp Šumperk 02:38:03.1 54:14.7
118 71 / Muži I [ 130 ] Ondřej Grézl 1986 CZE Rovensko 02:41:48.0 57:59.6
119 10 / Muži IIIpekar [ 210 ] Miroslav Tomeš 1958 CZE Pekařství Samek Náchod 02:42:30.4 58:42.0
120 72 / Muži I [ 117 ] Martin Bureš 1992 CZE Ujezd 02:42:37.8 58:49.4
121 73 / Muži I [ 147 ] Honza Keprt 1983 CZE Silný Team Uničov 02:45:12.0 01:01:23.6
122 10 / Junioři [ 252 ] Oto Janků 2005 CZE Vikýřovice 02:45:17.6 01:01:29.2
123 74 / Muži I [ 174 ] Milan Navara 1980 CZE Chinese Man 02:45:32.3 01:01:43.9
124 75 / Muži I [ 164 ] Martin Lindner 1987 CZE Uničov 02:45:32.9 01:01:44.5
125 76 / Muži I [ 221 ] Pavel Všetíček 1976 CZE Litovel 02:46:06.7 01:02:18.3
126 77 / Muži I [ 126 ] Karel Filka 1987 CZE Biketeam Tj Zlaté Hory 02:48:11.5 01:04:23.1
127 78 / Muži I [ 201 ] David Sosik 1987 CZE Šternberk 1 02:48:18.3 01:04:29.9
128 11 / Muži III [ 241 ] Josef Peškar 1960 CZE Bikesport Team Mohelnice 02:50:26.8 01:06:38.4
129 79 / Muži I [ 257 ] Šimon Geprt 2001 CZE Zabreh 02:51:01.4 01:07:13.0
130 80 / Muži I [ 256 ] Pavel Hrubý 1973 CZE Knp Team Zábřeh 02:51:01.5 01:07:13.1
131 5 / Ženy [ 133 ] Jitka Harlenderová 1974 CZE Cykloteam Kolárna 02:51:52.0 01:08:03.6
132 81 / Muži I [ 172 ] Jan Molík 2002 CZE Kamenná 6 02:52:12.1 01:08:23.7
133 82 / Muži I100kg [ 236 ] Michal Zelený 1988 CZE Šumperk 02:52:50.3 01:09:01.9
134 83 / Muži I100kg [ 115 ] Josef Březina 1978 CZE Dlouhomilov 02:52:50.4 01:09:02.0
135 12 / Muži IIIpekar [ 194 ] Jaromír Rumplík 1959 CZE United Bakeries 02:53:41.2 01:09:52.8
136 84 / Muži I [ 153 ] Vladimír Kolář 1974 CZE Ct Hvozdná 02:54:16.0 01:10:27.6
137 85 / Muži I [ 128 ] Jan Fričar 2001 CZE Just Do It 02:56:02.6 01:12:14.2
138 26 / Muži II [ 268 ] Milan Frank 1967 CZE Cykloklub Morava 02:56:42.4 01:12:54.0
139 86 / Muži I [ 250 ] Jan Blažek 1998 CZE Everstar 02:56:42.5 01:12:54.1
140 87 / Muži I [ 251 ] Tomáš Najman 1998 CZE Everstar 02:56:43.7 01:12:55.3
141 27 / Muži II [ 150 ] Radovan Kohout 1966 CZE Vemblődi Uničov 02:57:57.4 01:14:09.0
142 88 / Muži I [ 211 ] Miroslav Urbánek 1977 CZE Sámzasebe 02:57:58.8 01:14:10.4
143 28 / Muži II [ 125 ] Petr Dosoudil 1967 CZE Sámzasebe 03:01:42.7 01:17:54.3
144 89 / Muži I [ 123 ] Jaromír Doležal 1974 CZE Brníčko 03:03:34.9 01:19:46.5
145 29 / Muži II [ 113 ] Martin Blechovský 1970 CZE Ono To Jede 03:03:44.6 01:19:56.2
146 30 / Muži II [ 177 ] Jan Nesporý 1970 CZE Nadoraz 03:05:47.1 01:21:58.7
147 31 / Muži II100kg [ 182 ] Zbyněk Palich 1965 CZE Omega Cz - Čechy 03:05:49.3 01:22:00.9
148 90 / Muži I [ 238 ] Ondřej Vortel 1987 CZE Cyklo Polách A Syn Šumperk 03:06:25.2 01:22:36.8
149 91 / Muži Ipekar [ 179 ] Jiří Novák 1987 CZE United Bakeries 03:07:39.8 01:23:51.4
150 92 / Muži I [ 171 ] Petr Molík 1977 CZE Kamenná 6 03:08:46.0 01:24:57.6
151 93 / Muži I100kg [ 183 ] Antonín Papak 1991 CZE Kopřivnice 03:19:16.7 01:35:28.3
151 93 / Muži I100kg [ 149 ] Miroslav Klug 1989 CZE Jezdci Apokalypsy 03:19:16.7 01:35:28.3
153 95 / Muži I100kg [ 137 ] Jaroslav Horálek 1980 CZE Jezdci Apokalypsy 03:19:17.1 01:35:28.7
154 96 / Muži I [ 196 ] Jan Schneider 1988 CZE Rájec 03:21:54.3 01:38:05.9
155 13 / Muži III [ 265 ] Pavel Strašil 1959 USA Carib Yacht Sailing 03:24:00.3 01:40:11.9
156 97 / Muži I [ 195 ] Adam Rýznar 1992 CZE Postřelmov 03:26:52.2 01:43:03.8
157 32 / Muži IIpekar [ 176 ] Pavel Nejezchleba 1969 CZE Zeelandia 03:28:50.9 01:45:02.5
158 14 / Muži III [ 146 ] Jan Keprt 1954 CZE Nadoraz Zábřeh 03:29:23.4 01:45:35.0
159 15 / Muži III [ 222 ] Zdeněk Všetička 1953 CZE Skp Olomouc 03:30:04.8 01:46:16.4
160 16 / Muži III [ 181 ] Jan Otruba 1944 CZE Strážnice 03:31:52.0 01:48:03.6
161 98 / Muži I [ 232 ] Jiří Polách 1972 CZE Cyklo Polách a syn Šumperk 03:52:14.4 02:08:26.0
161 98 / Muži I100kg [ 155 ] Lukáš Košťálek 1994 CZE Cyklo PolÁch A Syn 03:52:14.4 02:08:26.0
163 17 / Muži III [ 132 ] Jaroslav Harčarík 1959 CZE Hanušovice 03:53:23.6 02:09:35.2
163 100 / Muži I [ 131 ] Tomáš Handl 1975 CZE Moravský Beroun 03:53:23.6 02:09:35.2
163 100 / Muži I [ 180 ] Jiří Obšivač 1973 CZE Moravský Beroun 03:53:23.6 02:09:35.2
166 102 / Muži Ipekar [ 262 ] Denis Vala 1979 CZE United Bakeries A.s. 03:55:58.9 02:12:10.5
167 33 / Muži II100kg [ 187 ] Pavel Polášek 1967 CZE Slavoňov 04:28:31.5 02:44:43.1

result list Tandemy 50km MČRaSR

start ~ 11:05:20

rank rank/cat. # name year state team finish delay lap#2
1 1 / Tandemy [ 101 ] Jaroslav Jarkovský Jakub Fux 1968 CZE Cyklosport Unite 02:31:26.2
2 2 / Tandemy [ 102 ] Václav Morozov Jana Charvátová 1963 CZE Agro 21 Rokycany 02:45:11.0 13:44.8

result list 30km

start ~ 11:07:07

rank rank/cat. # name year state team finish delay lap#2
1 1 / StaršíŽáci [ 412 ] Lukáš Harlender 2007 CZE Cykloteam Kolárna 01:13:24.2
2 1 / TouristOpen [ 446 ] Pavel Matura 2004 CZE Bludov 01:22:31.7 09:07.5
3 2 / TouristOpen [ 447 ] Ondřej Kaláb 1990 CZE Leština 01:25:04.0 11:39.8
4 1 / Kadeti [ 409 ] Vojtěch Čmakal 2005 CZE Cyklo Polách A Syn 01:30:02.6 16:38.4
5 2 / StaršíŽáci [ 416 ] Ondřej Hynek 2007 CZE Sk Salith Sport, Z.s. 01:31:28.7 18:04.5
6 3 / TouristOpen [ 443 ] Tomáš Jarmara 1982 CZE Hrabová 01:32:11.8 18:47.6
7 2 / Kadeti [ 441 ] Patrik Frőml 2006 CZE Bike Sport Uničov 01:32:12.8 18:48.6
8 3 / Kadeti [ 417 ] Adam Kašpar 2006 CZE Sk Rájec 01:33:36.7 20:12.5
9 4 / TouristOpen [ 426 ] Eva Nádvorníková 1988 CZE Amt Team 01:34:41.1 21:16.9
10 5 / TouristOpen [ 403 ] Jiří Bezděk 1977 CZE Fox Team 01:35:34.3 22:10.1
11 4 / Kadeti [ 456 ] Alois Verner 2005 CZE Petrov 01:38:04.4 24:40.2
12 1 / MladšíŽaci [ 437 ] Tomáš Kunc 2009 CZE Ghost Junior Team 01:38:13.6 24:49.4
13 6 / TouristOpen [ 422 ] Petr Kopečný 1982 CZE Olomouc 01:38:57.4 25:33.2
14 7 / TouristOpen [ 411 ] Vitalij Grek 1968 CZE Mtb 01:40:10.0 26:45.8
15 3 / StaršíŽáci [ 404 ] Josef Březina 2007 CZE Dlouhomilov 01:41:00.8 27:36.6
16 1 / Předžáci [ 449 ] Matěj Kalina 2012 CZE Moravec Team Letovice 01:42:45.8 29:21.6
17 8 / TouristOpen [ 438 ] Marek Kunc 1975 CZE Ghost Team 01:42:55.5 29:31.3
18 9 / TouristOpen [ 406 ] Jiří Čada 1965 CZE Stavenice 01:43:37.0 30:12.8
19 10 / TouristOpen [ 431 ] Vít Slavíček 1994 CZE Tribike Mtb Academy 01:45:27.9 32:03.7
20 1 / StaršíŽákyně [ 440 ] Adéla Galušková 2008 CZE KolokroŽek Zlín 01:46:30.9 33:06.7
21 11 / TouristOpen [ 433 ] Adam Sova 2001 CZE Fox Team 01:46:56.3 33:32.1
22 12 / TouristOpen [ 434 ] Martin Zapletal 1978 CZE Bratrušov 01:48:07.9 34:43.7
23 4 / StaršíŽáci [ 451 ] Jonáš Wolf 2008 CZE Zábřeh 01:49:20.9 35:56.7
24 13 / TouristOpen [ 432 ] Kateřina Smolková 1982 CZE Samazasebe 01:50:59.6 37:35.4
25 14 / TouristOpen [ 454 ] Michal Ryznar 1982 CZE Brno 01:51:37.7 38:13.5
26 2 / MladšíŽaci [ 450 ] Václav Kotas 2010 CZE Letovice 01:52:09.3 38:45.1
27 1 / Pekařkypekar [ 428 ] Alena Panochová 1974 CZE Biketeam Tj Zlaté Hory 01:56:08.9 42:44.7
28 3 / MladšíŽaci [ 453 ] Marek Petrovský 2010 CZE Promotorsport 01:59:30.7 46:06.5
29 1 / Kadetky [ 442 ] Eliška Beštová 2006 CZE Lesnice 02:00:30.4 47:06.2
30 5 / StaršíŽáci [ 452 ] Kryštof Petrovský 2007 CZE Promotorsport 02:01:28.6 48:04.4
31 15 / TouristOpen [ 427 ] Milan Neumann 1966 CZE Vikýřovice 02:01:32.9 48:08.7
32 16 / TouristOpen [ 420 ] Markéta Kleisnerová 1983 CZE Černí Koně 02:01:50.1 48:25.9
33 2 / Předžáci [ 418 ] Oskar Keller 2011 CZE Sportreg 02:02:06.5 48:42.3
34 17 / TouristOpen [ 419 ] Libor Keller 1955 CZE Brno 02:02:07.4 48:43.2
35 18 / TouristOpen [ 436 ] Lukáš Polách 2004 CZE Cyklo Polách a syn Šumperk 02:06:49.9 53:25.7
36 19 / TouristOpen [ 410 ] Martina Fričarová 1974 CZE Mtb Horka 02:07:03.1 53:38.9
37 1 / MladšíŽákyně [ 408 ] Eliška Čechová 2010 CZE Head Pro Team Opava 02:08:19.8 54:55.6
38 20 / TouristOpen [ 407 ] Aleš Čech 1975 CZE On - Off Team 02:08:21.6 54:57.4
39 21 / TouristOpen [ 439 ] Niké Hazuková 1993 CZE Hradec Králové 02:08:30.2 55:06.0
40 22 / TouristOpen [ 413 ] Pavel Hašek 1964 CZE Mohelnice 02:17:02.5 01:03:38.3
41 4 / MladšíŽaci [ 423 ] Jan Kulík 2009 CZE Ck Morava 02:17:45.7 01:04:21.5
42 3 / Předžáci [ 455 ] Karel Kolomazník 2011 CZE 02:17:50.8 01:04:26.6
43 23 / TouristOpen [ 401 ] Tomáš Appl 1981 CZE Zábřeh 02:18:45.8 01:05:21.6
43 2 / MladšíŽákyně [ 402 ] Gabriela Applová 2009 CZE Zábřeh 02:18:45.8 01:05:21.6
45 24 / TouristOpen [ 405 ] Tomáš Bureš 1972 CZE Cyklomorava 02:18:49.2 01:05:25.0
46 25 / TouristOpen [ 425 ] Boris Mejtský 1967 CZE Olomouc 02:20:44.3 01:07:20.1
46 25 / TouristOpen [ 424 ] Tereza Mejtská 1999 CZE Olomouc 02:20:44.3 01:07:20.1
48 5 / MladšíŽaci [ 430 ] Václav Slabý 2009 CZE W4e 02:22:59.2 01:09:35.0
49 3 / MladšíŽákyně [ 448 ] Veronika Machusová 2009 CZE Polách A Syn Šumperk 02:37:15.3 01:23:51.1
50 27 / TouristOpen [ 429 ] Václav Riedl 1939 CZE Leština 03:13:18.0 01:59:53.8
51 4 / Předžáci [ 421 ] Daniel Kolář 2013 CZE Zábřeh 03:23:03.0 02:09:38.8

result list handicap 15km

start ~ 11:15:00

rank rank/cat. # name year state team finish delay lap#2
1 1 / Mužihandicap [ 505 ] Zdeněk Zvolský 1974 CZE ČernÍ KonĚ 01:47:33.6
2 1 / Ženy [ 504 ] Veronika Roučková 2013 CZE Leština (okres Šumperk) 01:56:04.3 08:30.7
3 2 / Muži [ 502 ] Ondřej Roučka 2015 CZE Leština 01:56:25.4 08:51.8
4 2 / Ženy [ 503 ] Jana Roučková 1989 CZE Leština (okres Šumperk) 01:56:25.6 08:52.0