Moravský bikemaraton 2020

2020-08-29 Leština (Zábřeh) 

archiv

announcement

registration

start list

results

80km total: 44, men : 40, women: 4, Muži A: 7, Muži B: 10, Muži C: 12, Muži D: 11, Ženy A: 2, Ženy: 2 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf]
50km total: 149, men : 142, women: 7, Junioři: 6, Muži I: 88, Muži II: 33, Muži III: 15, Juniorky: 1, Ženy: 6 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf]
Tandemy 80km MČRaSR total: 2, men : 1, women: 1, Tandemy: 2 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf]
30km total: 67, men : 47, women: 20, Předžáci: 2, MladšíŽaci: 7, StaršíŽáci: 7, Kadeti: 4, TouristOpen: 37, Předžačky: 2, MladšíŽákyně: 1, StaršíŽákyně: 3, Kadetky: 3, PekařkyMladší: 0, Pekařky: 1 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf]
handicap 15km total: 6, men : 4, women: 2, Muži: 4, Ženy: 2 handicap, pekar, 100kg [html] [pdf]
file file type size last modified
Vysledky Tymu pdf 24967B29.08.2020 16:17:02

result list 80km

start ~ 11:01:33

rank rank/cat. # name year state team finish delay Hraz
1 1 / Muži A [2] Lukáš Václavek 1991 CZE Cykloop.cz - BT Morkovice 03:04:37.3 01:51:15.0 (1)
2 1 / Muži B [38] Antonín Hodr 1987 CZE GHOST Pro Bike Trutnov 03:06:00.4 01:23.1 01:52:00.0 (2)
3 2 / Muži A [3] David Babiánek 1993 CZE Cycloracing Team 03:10:33.6 05:56.3 01:53:28.0 (4)
4 2 / Muži B [1] Tomáš Kechrt 1981 CZE PRIME sport expert 03:12:35.5 07:58.2 01:52:01.0 (3)
5 3 / Muži B [16] Michal Kubišta 1990 CZE Šmídl bike team 03:17:04.4 12:27.1 01:55:13.0 (5)
6 3 / Muži A [7] Michal Dušek 1992 CZE Cykloklub Morava 03:17:52.6 13:15.3 01:55:27.0 (6)
7 1 / Muži C [30] Martin Tyráček 1973 CZE MOOLBIKE.CZ 03:17:57.8 13:20.5 01:55:32.0 (7)
8 4 / Muži A [4] Ondřej Bittner 1997 CZE Smith Studio 03:20:13.7 15:36.4 01:57:08.0 (8)
9 2 / Muži C [36] Tomáš Zlámal 1979 CZE Olomouc 03:20:57.4 16:20.1 01:57:08.0 (9)
10 1 / Muži D [39] Robert Navařík 1969 CZE NAVA SPORT VELKÉ LOSINY 03:24:26.7 19:49.4 01:57:50.0 (11)
11 4 / Muži B [44] Radek Hlásný 1985 CZE Písařov 03:26:28.6 21:51.3 01:57:10.0 (10)
12 3 / Muži C [28] Michal Široký 1979 CZE Prestige cycling team 03:32:38.7 28:01.4 02:04:57.0 (12)
13 4 / Muži C [20] Robert Planička 1976 CZE Bikesport Team Mohelnice 03:33:13.4 28:36.1 02:07:28.0 (16)
14 2 / Muži D [10] Petr hrubý 1967 CZE Sk salith ŠUMPERK 03:33:48.0 29:10.7 02:10:24.0 (20)
15 5 / Muži B [42] Martin Halfar 1989 CZE Esenbáci 03:33:49.2 29:11.9 02:05:51.0 (14)
16 5 / Muži C [31] Tomáš Vychodil 1976 CZE Biketeam TJ Zlaté Hory 03:35:20.3 30:43.0 02:05:50.0 (13)
17 3 / Muži D [19] Václav Panoch 1969 CZE Biketeam TJ Zlaté Hory 03:38:59.8 34:22.5 02:08:48.0 (18)
18 4 / Muži D [8] Lubomir Horký 1968 CZE Cykloklub Morava 03:41:43.1 37:05.8 02:07:50.0 (17)
19 5 / Muži D [41] Miroslav Kolomazník 1963 CZE OD MORAVA Holešov 03:41:57.6 37:20.3 02:10:04.0 (19)
20 6 / Muži B [35] Milan Stryk 1985 CZE Bikesport Team Mohelnice 03:44:33.7 39:56.4 02:07:04.0 (15)
21 6 / Muži C [6] František Čmakal 1977 CZE Cyklo Polách a syn 03:46:39.7 42:02.4 02:14:48.0 (25)
22 7 / Muži B [43] Petr Slavíček 1990 CZE TriBike - Koala Stevens MTB 03:51:32.4 46:55.1 02:12:14.0 (21)
23 5 / Muži A [15] Tomáš Křivánek 1994 CZE Cyklosport Unite 03:54:07.9 49:30.6 02:15:04.0 (26)
24 7 / Muži C [37] Zbyněk Vítámvás 1973 CZE 03:54:11.0 49:33.7 02:13:22.0 (22)
25 8 / Muži C [24] David Ryšavý 1975 CZE Bikesport Team Mohelnice 03:54:48.2 50:10.9 02:14:30.0 (24)
26 9 / Muži C [34] Lukáš Malínek 1980 CZE Bikesport team Mohelnice 03:56:29.6 51:52.3 02:16:55.0 (27)
27 10 / Muži C [25] Otakar Srovnal 1975 CZE Lokomotiva Zábřeh 04:00:31.9 55:54.6 02:18:29.0 (28)
28 8 / Muži B [17] Tomáš Macíček 1987 CZE DODO bike team 04:02:37.2 57:59.9 02:22:20.0 (30)
29 9 / Muži B [23] Zdeněk Ryšavý 1987 CZE Zábřeh 04:03:45.7 59:08.4 02:21:45.0 (29)
30 6 / Muži A [9] Petr Hrubý 1994 CZE Coarse Cycling Team 04:09:56.5 01:05:19.2 02:26:19.0 (31)
31 1 / Ženy A [18] Jana Nádvorníková 1994 CZE TriBike - Koala Stevens mtb 04:21:16.6 01:16:39.3 02:26:45.0 (32)
32 11 / Muži C [12] Petr Kašpar 1975 CZE Biketeam TJ Zlaté Hory 04:25:32.2 01:20:54.9 02:30:39.0 (33)
33 6 / Muži D [11] Vladimír Hynek 1958 CZE Jeseničtí orli 04:27:26.0 01:22:48.7
34 12 / Muži C [40] Miloš Doskočil 1974 CZE SPORTON ŠUMPERK 04:33:16.3 01:28:39.0 02:34:33.0 (34)
35 1 / Ženy [14] Eva Komárková 1958 CZE Cyklo Polách a syn 04:35:15.4 01:30:38.1 02:39:43.0 (36)
36 7 / Muži D [5] Roman Brandýs 1963 CZE KOLARNA TEAM 04:35:59.3 01:31:22.0 02:35:35.0 (35)
37 2 / Ženy [13] Lenka Kašparová 1979 CZE Biketeam TJ Zlaté Hory 05:09:04.2 02:04:26.9 02:55:12.0 (38)
38 8 / Muži D [33] Ivan Brűckner 1949 CZE MTB Bohdíkov 05:21:09.4 02:16:32.1 03:21:09.4 (41)
DNF / Muži A [27] Matyáš Strupek 1997 CZE Biketeam TJ Zlaté Hory
DNF / Muži B [32] Martin Zbýň 1989 CZE Bohdíkov 02:50:42.0 (37)
DNF / Muži D [21] Luděk Pospíšil 1965 CZE Bělkovice-Lašťany 408 03:04:30.0 (40)
DNF / Muži D [22] Jan Rohan 1962 CZE Opavský sportovní klub 02:13:51.0 (23)
DNF / Muži D [29] Bohumír Šmida 1964 CZE Hnojice 18/2 03:04:29.0 (39)
DNS / Ženy A [26] Štěpánka Staňková 1989 CZE MOOLBIKE.CZ

result list 50km

start ~ 11:01:33

rank rank/cat. # name year state team finish delay Hraz
1 1 / Junioři [153] Dominik Kunert 2002 CZE TriBike - Koala Stevens mtb 01:46:07.2
2 1 / Muži I [231] Marek Hejtmánek 1997 CZE Sk salith ŠUMPERK 01:48:42.9 02:35.7
3 2 / Muži I [242] Jan Mlčák 1998 CZE Cyklosport Hranice 01:50:01.8 03:54.6
4 3 / Muži I [229] David hladiš 1995 CZE Cykloteam kolarna 01:50:51.8 04:44.6
5 4 / Muži I [155] Pavel Kvítek 1986 CZE Kovo Praha 01:55:12.0 09:04.8
6 5 / Muži I [161] Antonín Maňur 1989 CZE Stará Ves 01:55:34.6 09:27.4
7 6 / Muži I [172] Patrik Novák 1992 CZE Cyklo Polách a syn Šumperk 01:55:34.7 09:27.5
8 7 / Muži I [260] Lukáš kohout 1995 CZE TriBike - Koala Stevens mtb 01:58:32.9 12:25.7
9 8 / Muži I [183] Ivo Polcr 1990 CZE MOOLBIKE.CZ 01:58:57.6 12:50.4
10 2 / Junioři [193] Karel Smolen 2003 CZE cyklo team KOLÁRNA 01:59:11.9 13:04.7
11 3 / Junioři [107] ŠTĚPÁN BUREŠ 2003 CZE Cyklomorava 01:59:18.8 13:11.6
12 9 / Muži I [251] Pavel Vlček 1990 CZE IN-LIFE cycling team 02:02:14.0 16:06.8
13 4 / Junioři [258] Roman Skoumal 2003 CZE Bikesport Team Mohelnice 02:03:04.0 16:56.8
14 1 / Muži III [195] Leopold Spáčil 1959 CZE MONDRAKER Racing team 02:04:12.5 18:05.3
15 10 / Muži I [201] Jan Šuba 1984 CZE VOSA Šumvald 02:04:39.0 18:31.8
16 11 / Muži I [156] Martin Langer 1984 CZE MOOLBIKE.CZ 02:05:37.4 19:30.2
17 12 / Muži I [168] Miroslav Nečas 1974 CZE Olomouc 02:05:37.6 19:30.4
18 13 / Muži I [228] Jiří Pěnička 1979 CZE Zábřeh, Zvole 02:05:41.6 19:34.4
19 2 / Muži III [191] Petr Salač 1959 CZE AMENITY-EXTREM SPORT TEAM 02:05:41.8 19:34.6
20 1 / Muži IIpekar [145] Roman Körner 1968 CZE UNITED BAKERIES 02:05:43.8 19:36.6
21 14 / Muži I [116] Jan Doležal 1979 CZE Cyklo Klub Bendl 02:07:13.8 21:06.6
22 15 / Muži I [174] Michael Novák 1992 CZE Olomouc 02:07:30.9 21:23.7
23 16 / Muži I [214] Marcel Železný 1994 CZE MOOLBIKE.CZ 02:08:28.8 22:21.6
24 17 / Muži I [150] Petr Kuběna 1978 CZE Ostrava 02:08:31.8 22:24.6
25 18 / Muži I [245] Jaromír Ondra 1978 CZE Tovačov 02:08:33.7 22:26.5
26 19 / Muži I [167] Viktor Navrátil 1976 CZE VOSA Šumvald 02:08:39.3 22:32.1
27 20 / Muži I [105] Patrik Böser 1982 CZE IIG Úštěk 02:09:23.8 23:16.6
28 21 / Muži I100kg [187] David Rešl 1975 CZE Bikesport Team Mohelnice 02:09:33.4 23:26.2
29 22 / Muži I [158] Roman Lux 1975 CZE TJ Kovo Praha 02:09:38.4 23:31.2
30 2 / Muži II [217] Ctibor Hejtmánek 1968 CZE SHOTR BIKE 02:09:56.6 23:49.4
31 23 / Muži Ipekar [139] Ivo Kolář 1988 CZE Pekařství a cukrářství Sázava s.r.o. 02:09:59.4 23:52.2
32 24 / Muži I [125] Ivo Hanzlík 1985 CZE MOOLBIKE.CZ 02:10:03.1 23:55.9
33 5 / Junioři [113] František Čmakal 2003 CZE Cyklo Polách a syn Šumperk 02:11:49.8 25:42.6
34 3 / Muži III [121] Miroslav Frkal 1956 CZE NOVATOP Opava 02:13:04.5 26:57.3
35 25 / Muži I [157] Tomáš Linhart 1985 CZE MOOLBIKE.CZ 02:13:09.7 27:02.5
36 26 / Muži I [208] Michal Večeř 1984 CZE Uničov 02:13:47.8 27:40.6 02:13:21.0 (1)
37 27 / Muži I [209] Michal Vogel 1976 CZE ŠUMPERK 02:13:51.3 27:44.1
38 3 / Muži II [165] Zdeněk Nádvorník 1962 CZE TriBike - Koala Stevens mtb 02:14:04.5 27:57.3
39 28 / Muži I [190] Jaroslav Rýznar 1986 CZE Koala - Stevens MTB team 02:14:04.8 27:57.6
40 6 / Junioři [112] Jan Čech 2002 CZE Branka u Opavy 02:14:44.7 28:37.5
41 4 / Muži II [215] Milan Žovinec 1968 CZE Vemblődi Uničov 02:14:47.1 28:39.9
42 29 / Muži I [118] David Dovrtěl 1993 CZE CYKLO ŽOPY 02:15:06.4 28:59.2
43 1 / Ženy [131] Veronika Hrubá 1998 CZE Bikesport Team Mohelnice 02:15:09.0 29:01.8
44 5 / Muži II [218] Miloš Hejtmánek 1963 CZE C.A.C-mtb 02:15:32.4 29:25.2
45 30 / Muži I [234] Martin grézl 1991 CZE Hlivice 02:15:54.7 29:47.5
46 6 / Muži II [204] Alois Uchytil 1966 CZE Biketeam TJ Zlaté Hory 02:16:19.8 30:12.6
47 31 / Muži I [235] Jiří Šváb 1986 CZE ŠUMPERK , CK MORAVA 02:16:31.7 30:24.5 02:50:44.0 (3)
48 32 / Muži I [179] Marek Petrovský 1972 CZE Promotorsport 02:17:26.5 31:19.3
49 33 / Muži I [225] Pavel matura 1976 CZE Bludov 02:18:10.0 32:02.8
50 34 / Muži I [136] Konstantin Kavrentzis 1981 CZE Cyklo Polách a syn 02:18:53.7 32:46.5
51 4 / Muži III [221] Karol Majerník 1957 CZE HaPeCyklosport Brno 02:19:00.6 32:53.4
52 35 / Muži I [135] Josef Kaplan 1981 CZE Jablonné nad Orlicí 02:19:01.8 32:54.6
53 36 / Muži I [227] Petr plesník 1975 CZE LesNice 02:19:13.2 33:06.0
54 37 / Muži I [127] Aleš Heidenreich 1984 CZE Mohelnice 02:19:22.1 33:14.9 02:30:42.0 (2)
55 38 / Muži I [119] Roman Faltus 1979 CZE Šumperk 02:21:15.2 35:08.0
56 39 / Muži I [160] Tomáš Malý 1974 CZE KN Project Zábřeh 02:21:20.1 35:12.9
57 7 / Muži II [226] Petr novotný 1967 CZE Zábřeh 02:21:21.3 35:14.1
58 40 / Muži I [238] David Šalý 1976 CZE Cyklo Bendl Club 02:21:49.2 35:42.0
59 8 / Muži II [216] Karel Albrecht 1967 CZE Lupěné 02:22:35.2 36:28.0
60 5 / Muži III [147] Jiří Kouřil 1955 CZE Fitko Jeseník 02:22:48.8 36:41.6
61 41 / Muži I [134] Ondřej Kaláb 1990 CZE Leština 02:23:58.5 37:51.3
62 42 / Muži I [133] Petr Jansa 1976 CZE MORAVSKÁ TŘEBOVÁ 02:24:09.7 38:02.5
63 43 / Muži Ihandicap [236] Ivo koblasa 1993 CZE TJ Favorit Brno 02:24:14.0 38:06.8
64 9 / Muži II [176] Radek Novotný 1970 CZE OCK Osík 02:24:20.2 38:13.0
65 44 / Muži Ihandicap [200] Martin Štěpánek 1973 CZE Brno 02:25:49.0 39:41.8
66 45 / Muži I [199] Michal Šrůtek 1983 CZE Kongo TeaM 02:25:52.8 39:45.6
67 2 / Ženy [239] Kateřina Matysík 1990 CZE Matysík Bike Team 02:26:18.5 40:11.3
68 10 / Muži II [213] Lubomír Zemek 1967 CZE Babylonbike 02:26:20.0 40:12.8
69 46 / Muži I [132] Lukáš Chamlar 1988 CZE Bouda madafaka 02:26:37.3 40:30.1
70 47 / Muži I [163] Petr Matěj 1976 CZE Tři šneci 02:27:14.9 41:07.7
71 11 / Muži II [149] Martin Kubala 1967 CZE KOBRAM TEAM 02:27:31.3 41:24.1
72 12 / Muži II [192] Richard Sláma 1962 CZE PBV MTB Team Brno 02:27:33.3 41:26.1
73 48 / Muži I [244] Daniel Semmera 1996 CZE Zábřeh 02:27:54.5 41:47.3
74 13 / Muži II [196] Josef Staník 1969 CZE Bike Sport Uničov 02:28:18.1 42:10.9
75 49 / Muži I [222] Ondřej Vortel 1987 CZE Cyklo Polách a syn Šumperk 02:28:48.5 42:41.3
76 14 / Muži II [181] Miroslav Podešva 1968 CZE Medlov 02:29:25.7 43:18.5
77 50 / Muži I [219] Jan Jurena 1980 CZE Maniac pedals 02:29:26.7 43:19.5
78 15 / Muži II [257] Milan Polách 1964 CZE 02:30:42.7 44:35.5
79 51 / Muži I [111] Michal Čamek 1995 CZE Dukla CHROMEČ 02:30:51.0 44:43.8
80 16 / Muži II [194] Miroslav Sobala 1962 CZE Biketeam TJ Zlaté Hory 02:30:59.5 44:52.3
81 17 / Muži II [138] Radovan Kohout 1966 CZE Vemblődi Uničov 02:31:23.9 45:16.7
82 18 / Muži II [210] Miroslav Vondruska 1969 CZE Paseka-Karlov 02:31:30.5 45:23.3
83 19 / Muži II [144] Milan Konopa 1961 CZE Credo team 02:32:08.1 46:00.9
84 52 / Muži Ihandicap [206] Patrik Valas 1979 CZE Dolní Lutyně 02:32:29.6 46:22.4
85 53 / Muži I [241] Roman Špičák 1993 CZE MOOLBIKE.CZ 02:32:49.4 46:42.2
86 6 / Muži III [108] Jožka Bystrianský 1954 CZE GHOST team 02:33:13.5 47:06.3
87 54 / Muži Ihandicap [162] Tomáš Mastík 1978 CZE Handicap 02:33:45.9 47:38.7
88 55 / Muži I [259] Roman Stříž 1987 CZE CZ LOKO 02:33:53.3 47:46.1
89 56 / Muži I [143] Petr Koňárek 1973 CZE RD Rýmařov 02:33:55.5 47:48.3
90 57 / Muži I [152] Ondřej Kubiš 1988 CZE Biketeam TJ Zlaté Hory 02:33:59.3 47:52.1
91 20 / Muži II [250] Petr Šmatera 1961 CZE Kunštát 02:34:15.6 48:08.4
92 21 / Muži II [211] Libor Vyhlídal 1967 CZE Zábřeh 02:34:22.1 48:14.9
93 58 / Muži I [180] Jaroslav Plhák 1983 CZE CZ LOKO 02:34:26.4 48:19.2
94 22 / Muži II100kg [256] Jindřich Chudý 1964 CZE Česká Třebová 02:35:38.1 49:30.9
95 59 / Muži I [254] Daniel Glogar 1978 CZE Turdebir 02:36:07.4 50:00.2
96 1 / Juniorky [255] Adéla Anderlová 2002 CZE Nový Malín 02:36:21.6 50:14.4
97 23 / Muži II [101] Milan Babiánek 1963 CZE MiKo cycles Přerov 02:36:45.7 50:38.5
98 60 / Muži I [224] Jakub Košťálek 1996 CZE Hrabišín 02:36:50.8 50:43.6
99 61 / Muži I [248] Vít Slavíček 1994 CZE TriBike - Koala Stevens MTB 02:37:32.2 51:25.0
100 62 / Muži I [247] František Rýznar 1988 CZE CZ LOKO 02:38:00.8 51:53.6
101 63 / Muži I [123] Ondřej Grézl 1986 CZE Rovensko 02:38:55.8 52:48.6
102 24 / Muži II [130] Milan Honig 1969 CZE Litovel 02:38:56.6 52:49.4
103 25 / Muži II [104] Kamil Borák 1970 CZE Zábřeh 02:39:12.5 53:05.3
104 64 / Muži I [262] Martin Vondruška 1979 CZE Bludov 02:42:00.0 55:52.8
105 65 / Muži I [120] Karel Filka 1987 CZE Biketeam TJ Zlaté Hory 02:42:56.9 56:49.7
106 7 / Muži III [240] Pavel Korec 1957 CZE Boskovice 02:43:00.2 56:53.0
107 26 / Muži II100kg [253] Karel Granzer 1969 CZE Hortech racing 02:43:22.6 57:15.4
108 66 / Muži I [202] petr Tichy 1972 CZE Kunčice pod On. 02:43:39.8 57:32.6
109 67 / Muži I [166] milan navara 1980 CZE Harlot´s Ghost 02:46:03.1 59:55.9
110 8 / Muži IIIpekar [189] Jaromír Rumplík 1959 CZE United Bakeries 02:49:30.3 01:03:23.1
111 9 / Muži IIIpekar [203] Miroslav Tomeš 1958 CZE pekařství Samek Náchod 02:49:34.7 01:03:27.5
112 68 / Muži I100kg [146] Lukáš Košťálek 1994 CZE Hrabišín 02:50:39.4 01:04:32.2
113 69 / Muži I [233] Jakub Hajtmar 1987 CZE Zábřeh 02:51:05.9 01:04:58.7
114 70 / Muži I [115] Jaromír Doležal 1974 CZE Překlady Hrochová Brníčko 02:51:18.7 01:05:11.5
115 27 / Muži II [246] Karel Smolen 1963 CZE Domašov u Šternberka 02:54:02.8 01:07:55.6
116 28 / Muži II [103] Vítězslav Boček 1970 CZE Nábytkové studio Lazecký 02:54:03.0 01:07:55.8
117 71 / Muži Ipekar [207] Michal Valenta 1982 CZE United Bakeries 02:57:46.8 01:11:39.6
118 72 / Muži I [106] Josef Březina 1978 CZE Dlouhomilov 02:58:25.3 01:12:18.1
119 73 / Muži I [110] Pavel Čadílek 1985 CZE CTL 02:58:34.6 01:12:27.4
120 74 / Muži I [124] Josef Gulyás 1974 CZE CZ LOKO 02:59:12.9 01:13:05.7
121 75 / Muži I [140] Vladimír Kolář 1974 CZE CT Hvozdná 02:59:17.1 01:13:09.9
122 76 / Muži I [186] David Provaz 1974 CZE KRS Paseka 03:00:15.5 01:14:08.3
123 3 / Ženy [141] Veronika Kolaříková 1996 CZE MOOLBIKE.CZ 03:00:19.4 01:14:12.2
124 29 / Muži II [188] Petr Riedl 1966 CZE Dukla Chromeč 03:00:19.6 01:14:12.4
125 4 / Ženy [175] Kateřina Nováková 1973 CZE Olomouc 03:04:22.7 01:18:15.5
126 10 / Muži III [122] Vladimír Fuchs 1954 CZE Opava 03:04:24.3 01:18:17.1
127 77 / Muži I [109] Tomáš Cahlík 1987 CZE Šumperk 03:04:54.8 01:18:47.6
128 78 / Muži I [129] David Holý 1999 CZE Koala Stevens MTB Team 03:05:38.1 01:19:30.9
129 79 / Muži I [198] Stanislav Šrubař 1974 CZE Šumperk 03:06:29.8 01:20:22.6
130 11 / Muži III [137] Jan Keprt 1954 CZE Nadoraz Zábřeh 03:10:59.5 01:24:52.3
131 12 / Muži IIIpekar [151] Bohumil Kubíček 1957 CZE NOPEK Bike Team 03:11:00.3 01:24:53.1
132 13 / Muži III [252] Josef Peškar 1960 CZE Bikesport Team Mohelnice 03:11:39.8 01:25:32.6
133 14 / Muži III [237] Závodník Neznámý 1960 CZE Prosím stav se u časomíry 03:12:15.6 01:26:08.4
134 30 / Muži II [170] Jan Nesporý 1970 CZE SK Nadoraz 03:12:36.1 01:26:28.9
135 31 / Muži IIpekar [177] Zbyněk Palich 1965 CZE Omega CZ - čechy 03:12:36.9 01:26:29.7
136 80 / Muži I [178] Pavel Panenka 1980 CZE Bludov 03:14:13.6 01:28:06.4
137 5 / Ženy [261] Martina Habrová 1968 CZE KT TRYSKOMYŠ 03:14:23.1 01:28:15.9
138 81 / Muži I [212] Martin Zapletal 1978 CZE Bratrušov 03:15:35.5 01:29:28.3
139 32 / Muži IIpekar [169] Pavel Nejezchleba 1969 CZE Zeelandia spol. s r.o. 03:20:02.2 01:33:55.0
140 82 / Muži I [249] Adam Rýznar 1992 CZE Postřelmov 03:21:09.9 01:35:02.7
141 83 / Muži Ipekar [205] Denis Vala 1979 CZE United Bakeries a.s. 03:23:44.2 01:37:37.0
142 84 / Muži I [243] Pavel Valášek 1996 CZE Kolšov 03:27:10.2 01:41:03.0
143 85 / Muži Ipekar [173] Jiří Novák 1987 CZE UNITED BAKERIES 03:29:24.1 01:43:16.9
144 86 / Muži I [128] Miroslav Hladký 1988 CZE CK Morava 03:30:08.2 01:44:01.0
145 15 / Muži III [164] Jan Mihalík 1955 CZE Mikulov 03:38:53.4 01:52:46.2
146 87 / Muži I [126] Lukáš Hašek 1984 CZE Mohelnice 03:42:06.6 01:55:59.4
147 88 / Muži I [230] Jiří chlebníček 1987 CZE Cyklomorava 03:42:21.7 01:56:14.5
148 33 / Muži II100kg [182] Pavel Polášek 1967 CZE Slavoňov 04:00:27.1 02:14:19.9
149 6 / Ženy [232] Ivana hladká 1969 CZE Cyklomorava 04:31:28.9 02:45:21.7

result list Tandemy 80km MČRaSR

start ~ 11:01:33

rank rank/cat. # name year state team finish delay Hraz
1 1 / Tandemy [51] Jaroslav Jarkovský Jakub Fux 1968 CZE Cyklosport Unite 05:02:36.9 02:52:31.0 (1)
2 2 / Tandemy [52] Václav Morozov Jana Charvátová 1963 CZE AGRO 21 05:05:09.6 02:32.7 03:06:18.0 (2)

result list 30km

start ~ 11:10:47

rank rank/cat. # name year state team finish delay Hraz
1 1 / TouristOpen [439] Martin Schenk 1985 CZE Česká Třebová 01:17:25.0
2 1 / Kadeti [461] Pavel matura 2004 CZE Bludov 01:24:30.5 07:05.5
3 1 / StaršíŽáci [420] Vojtěch Kohout 2006 CZE Bike Garage 01:25:19.9 07:54.9
4 2 / TouristOpen [445] Dalibor Urbášek 1975 CZE GG Edelweis bike 01:28:19.7 10:54.7
5 3 / TouristOpen [414] Michal Chamlar 1991 CZE BTM 01:31:49.0 14:24.0
6 2 / StaršíŽáci [418] ADAM KAŠPAR 2006 CZE Tři šneci 01:33:04.4 15:39.4
7 4 / TouristOpen [421] Petr Kopečný 1982 CZE Olomouc 01:34:28.8 17:03.8
8 5 / TouristOpen [449] Ladislav Závrbský 1964 CZE CYKLO ŽOPY 01:34:44.5 17:19.5
9 6 / TouristOpen [438] Vojtěch Ryšavý 1994 CZE Šumperk 01:34:53.3 17:28.3
10 3 / StaršíŽáci [416] Filip Chvojka 2007 CZE GHOST junior Team 01:35:10.9 17:45.9
11 1 / MladšíŽaci [466] Adam Papoušek 2008 CZE UNIKOVO MTB TEAM 01:37:28.6 20:03.6
12 7 / TouristOpen [430] Eva Nádvorníková 1988 CZE TriBike - Koala Stevens mtb 01:37:59.6 20:34.6
13 4 / StaršíŽáci [411] Patrik Frőml 2006 CZE Bike Sport Uničov 01:40:41.5 23:16.5
14 8 / TouristOpen [441] Petr Sovadina 1969 CZE CYKLO ŽOPY 01:41:31.4 24:06.4
15 9 / TouristOpen [446] Petr Vávra 1963 CZE CYKLO ŽOPY 01:41:32.4 24:07.4
16 10 / TouristOpen [442] Soňa Sovadinová 1970 CZE CYKLO ŽOPY 01:41:33.1 24:08.1
17 11 / TouristOpen [417] Šárka Chvojková 1982 CZE GHOST team 01:41:33.8 24:08.8
18 1 / StaršíŽákyně [427] Simona Kuncová 2006 CZE GHOST junior Team 01:44:25.3 27:00.3
19 2 / StaršíŽákyně [431] Nela Nastoupilová 2007 CZE Moravská Třebová 01:45:05.6 27:40.6
20 5 / StaršíŽáci [436] Vojtěch Riedl 2006 CZE Dukla CHromeč 01:45:24.4 27:59.4
21 12 / TouristOpen [473] Václav Riedl 1939 CZE CK Morava Leština 01:45:26.7 28:01.7
22 3 / StaršíŽákyně [432] Linda Nastoupilová 2007 CZE Moravská Třebová 01:47:02.0 29:37.0
23 2 / MladšíŽaci [425] Tomáš Kunc 2009 CZE GHOST junior Team 01:47:03.2 29:38.2
24 13 / TouristOpen [426] Marek Kunc 1975 CZE GHOST Team 01:48:38.9 31:13.9
25 6 / StaršíŽáci [404] Josef Březina 2007 CZE Dlouhomilov 01:48:41.3 31:16.3
26 14 / TouristOpen [407] Jiří Čada 1965 CZE Stavenice 01:48:49.3 31:24.3
27 2 / Kadeti [410] Vojtěch Čmakal 2005 CZE Cyklo Polách a syn 01:49:03.6 31:38.6
28 15 / TouristOpen [415] Petr Chvojka 1977 CZE GHOST team 01:52:47.3 35:22.3
29 16 / TouristOpen [457] Veronika Kubišová 1993 CZE Cykloop.cz - BT Morkovice 01:53:09.3 35:44.3
30 1 / Kadetky [419] Michaela Klimešová 2004 CZE CREDO TEAM 01:53:22.5 35:57.5
31 17 / TouristOpen [478] Petr klimeš 1977 CZE Vikýřovice 01:53:23.1 35:58.1
32 18 / TouristOpen [440] Robert Sonntag 1973 CZE CYKLO ŽOPY 01:53:51.7 36:26.7
33 19 / TouristOpen [433] Milan Neumann 1966 CZE Vikýřovice 01:54:41.9 37:16.9
34 20 / TouristOpen [462] Jan Hruška 1975 CZE GHOST team 01:54:54.2 37:29.2
35 21 / TouristOpen [460] Kurt heger 1946 CZE Mohelnice 01:56:17.4 38:52.4
36 22 / TouristOpen [458] Tereza Prachařová 1995 CZE TriBike - Koala Stevens mtb 01:57:48.9 40:23.9
37 23 / TouristOpen [472] Marie Turková 1985 CZE Bludov 01:57:49.8 40:24.8
38 24 / TouristOpen [463] Markéta kleisnerová 1983 CZE Černí koně 01:57:52.9 40:27.9
39 1 / Předžáci [467] Jakub Zvědělík 2011 CZE ACS Drak Vrbno 01:59:20.6 41:55.6
40 7 / StaršíŽáci [468] Vojtěch Zvědělík 2007 CZE ACS Drak Vrbno 01:59:22.5 41:57.5
41 1 / Pekařkypekar [403] Drahoslava Brablíková 1976 CZE Omega CZ - Čechy 02:00:16.3 42:51.3
42 25 / TouristOpen [448] Magda Závrbská 1999 CZE CYKLO ŽOPY 02:00:38.4 43:13.4
43 26 / TouristOpen [444] Miroslav Študent 1980 CZE TVL Zvole 02:03:47.4 46:22.4
44 3 / Kadeti [437] Tomáš Rygar 2005 CZE Brníčko 02:04:17.2 46:52.2
45 27 / TouristOpen [413] Pavel Hašek 1964 CZE Mohelnice 02:05:09.9 47:44.9 02:17:18.0 (1)
46 3 / MladšíŽaci [470] šimon pelikán 2008 CZE ostrava 02:06:35.6 49:10.6
47 2 / Předžáci [471] vít vavroušek 2010 CZE Zábřeh 02:07:20.6 49:55.6
48 28 / TouristOpen [464] Pavel Urban 1976 CZE Leština 02:11:39.6 54:14.6
49 4 / Kadeti [476] Lukáš Weiser 2005 CZE žádný 02:12:05.9 54:40.9
50 1 / Předžačky [409] Eliška Čechová 2010 CZE HEAD PRO TEAM Opava 02:14:50.3 57:25.3
51 29 / TouristOpen [408] Aleš Čech 1975 CZE Model Bike Team 02:14:50.6 57:25.6
52 2 / Kadetky [405] Nela Březinová 2005 CZE Dlouhomilov 02:16:12.7 58:47.7
53 4 / MladšíŽaci [456] Kryštof Glogar 2008 CZE sportovnikurzy.cz 02:17:15.8 59:50.8
54 30 / TouristOpen [406] Tomáš Bureš 1972 CZE Cyklomorava 02:17:24.3 59:59.3
54 5 / MladšíŽaci [424] Jan Kulík 2009 CZE CK Morava 02:17:24.3 59:59.3
56 31 / TouristOpenhandicap [477] Stanislav Lichnovský 1950 CZE Rožnov pod Radhoštěm 02:18:00.3 01:00:35.3
57 6 / MladšíŽaci [465] Vaclav Slaby 2009 CZE Lesnice 209, 789 01 Zabreh 02:23:02.5 01:05:37.5
58 32 / TouristOpen [443] Jan Studénka 1991 CZE Cyklomorava 02:24:50.0 01:07:25.0
59 33 / TouristOpen [428] Boris Mejtský 1967 CZE Olomouc 02:30:18.1 01:12:53.1
60 3 / Kadetky [469] Natálie Kotasová 2004 CZE Biketeam TJ Zlaté Hory 02:31:28.3 01:14:03.3
61 1 / MladšíŽákyně [459] Gabriela Applová 2009 CZE Zábřeh 02:34:51.2 01:17:26.2
62 34 / TouristOpen [401] Tomáš Appl 1981 CZE Zábřeh 02:34:51.3 01:17:26.3
63 35 / TouristOpen [422] Dobroslav Krutta 1960 CZE Zábřeh 02:44:01.2 01:26:36.2
64 36 / TouristOpen [474] Dana Hrabalova 1971 CZE Naklo 200 03:05:02.8 01:47:37.8
65 2 / Předžačky [434] Vanda Panochová 2011 CZE Biketeam TJ Zlaté Hory 03:14:41.5 01:57:16.5
66 37 / TouristOpen [435] Alena Panochová 1974 CZE Biketeam TJ Zlaté Hory 03:14:46.4 01:57:21.4
66 7 / MladšíŽaci [475] Daniel Santamaria 2008 CZE Naklo 200

result list handicap 15km

start ~ 11:11:47

rank rank/cat. # name year state team finish delay Hraz
1 1 / Mužihandicap [455] Zdeněk Zvolský 1974 CZE Černí koně 01:28:49.3 02:18:10.0 (1)
2 2 / Mužihandicap [451] Radoslav Fabián 1975 CZE Černí koně 01:39:17.5 10:28.2
3 3 / Mužihandicap [452] Petr Hrabica 1964 CZE Handbike CR 01:40:29.4 11:40.1
4 1 / Ženyhandicap [454] Monika Rozsypalová 1980 CZE Bronec sport 01:40:32.7 11:43.4
5 2 / Ženyhandicap [453] Petra Hurtová 1985 CZE Dexter 02:08:47.9 39:58.6
6 4 / Mužihandicap [450] Jiří Bajer 1979 CZE Černí koně 02:12:07.6 43:18.3